Anasayfa / Yazarlar / Edirne Belediyesi Edirnespor Erkek Basketbol Takımı

Edirne Belediyesi Edirnespor Erkek Basketbol Takımı

 

Yeni sezon başlamadan evvel geçen sezona bir göz atalım. Çok iyi hatırlıyorum geçen sene sezon açılışının ilk antrenmanı Şükrü Paşa atletizm sahasında ısınma hareketleriyle başladı. Mütevazı bir bütçeyle yola çıkmışlardı  ve takımın çekirdeği eski Meriçsporlu oyunculardan oluşuyordu. O gün takımın koçu Mülkü hocaya şöyle bir soru sordum, ‘hedef nedir’ diye.  Bana dediği şuydu; ilk guruptan çıkarız, 2’ inci turda da çıkarız sonrası Allaha kerim ve gülüştük.  Anladığım şuydu;  TB2L’ ye çıkmak için epey bir basamak vardı ve çıkmak için yeni oyuncular almak gerekiyordu. Ama Edirne Belediyesi, Edirnespor futbol takımına epey bir yatırım yapmış ve parola mutlak şampiyonluktu ve belediyenin spor bütçesinin çoğu futbol takımına kaydırılmıştı.

Futbolda başarısızlık, basketbolda ise başarılı sonuçlar ortaya çıkınca Edirne seyircisi salon sporu olan basketbol ve voleybola gelmeye başladı.

Basktebolda 2 ve 3 cü turlarda başarı gelince yeni oyuncular alınmaya başlandı.

Zaten sezonu başarısız geçiren diğer basketbol takımları sezonu kapamış epey oyuncu da boşa çıkmıştı.

Maçlarda salon dolmaya başlayınca da, akım ve oyuncular da havaya girdi.

Yanılmıyorsam ve bildiğim kadarı ile de yeni oyuncuları Mülkü hoca seçiyordu. Zira 3 sezondur bu oyuncular bölgeselde oynuyor ve Mülkü hoca da hemen hemen hepsini biliyor ve tanıyordu.

İşte burda BATI KALE Taraftar Grubu devreye girdi ve salon doluyordu. Kaptan İsmail ve parkelerin hırçın ama sevimli çocuğumuz Doğuş taraftarla iyice bütünleşmişti.

BATI KALE Taraftar Grubunun Çorlu maçındaki görsel şovu Edirne ve TBF’de epey yankı uyandırmıştı.

Artık hedef 6’lı FİNALLERDİ

Final gurubuna kalmak için Çorlu maçlarını almamız gerekiyordu, zira 2 maç onların bir maç ise bizim sahada oynanacaktı ve Çorlunun bütçesi bildiğim kadarı ile 1.5 milyonun üzerinde idi.

Anlayacağımız Çorlu takımı oyuncu kadrosu olarak bizden daha üstün ve daha kaliteli idi.

Ama benim Mülkü hocaya taktığım bir lakap vardı; TAVŞAN MÜLKÜ.

Meriçspor’da iken şapkadan epey tavşan çıkarmış ve Türkiye Üniversiteler Arası Basketbol Şampiyonası’nda  Trakya Üniversitesi erkek basketbol takımını Türkiye 7.’si  yapmış ve 8 özel üniversite arasında tek devlet üniversitesi olarak başarı sağlamıştı.

Bu arada oyuncular birbirlerini tanıyordu ve yeni gelenler de takıma hemen adapte olmuşlardı.

Yani anlayacağımız bu ligler için deneyimli bir koçtu’ tavşan’ Mülkü.

Zorlukları yok muydu ?  Olmaz olur mu ama sadece 2-3 kişi biliyordu bunları. ‘ Ara sıra’  takımda yani teknik ve idari  ekip arasında ‘az’da olsa biraz gerginlik oluyordu.

Ama uzun lafın kısası takım finallere çıkmış ve 6’lı finale kalmıştı.

Finallerde ilk maçı Bornava ile oynamış, takım son 1 dakikaya kadar önde giderken, son saniyelerde yediği sayılarla ilk maçını kaybetmişti, ve maçtan sonra EPEY BİR TARTIŞMALAR YAŞANMIŞTI ……!

Gemlik maçında alınan bir galibiyetle diğer takımların da yenilgisiyle tekrar heyecan yaşanmaya başlamıştı. Yani Mülkü hocamızın ve takımın şansı devam ediyordu.

3.maç İTÜ maçıydı ve ligin eski ve tecrübeli oyuncularından kurulu bir takımdı.

HERKES  BU MAÇI EDİRNE SPOR ALAMAZ DİYE KONUŞUYORDU…

MAÇTAN 1 GÜN EVVEL DE BEN BU MAÇI ALACAĞIZ DİYE YAZI YAZDIĞIMDA AMICA KAFAYI YEMİŞ DİYE BENİMLE DALGA GEÇENLERİ ÇOK İYİ BİLİYORUM.

Maç akşamı hocayı aradım epey dertleştik ama morali çok bozuktu ve  idari heyet ile arasında gerginlik vardı.

Nerden biliyorsun derseniz;  oyuncularla telefon ve face’den görüşüyor ve moral vermeye çalışıyordum, oyuncuların bana söylemesi böyleydi.

1 otobüs dolusu taraftar da Alanya’da kamp kurmuştu, yani BATI KALE GURUBU.

İTÜ maçından alınan bir galibiyetle oyuncular ve bilhassa TAVŞAN MÜLKÜ PAYLAŞILMAZ olmuşlardı. Herkes  biri birine sarılıyordu. Dargınlıklar bir anda unutuldu

Daha sonra Fethiye ve Daçka galibiyetlerinde mutlu sona ulaşıldı,

Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sezon başında TB2L’ ye ÇIKMA GİBİ BİR PAROLAMIZ YOKTU. Kim ne derse desin verilen beyanatlarda hep GİDEBİLECEĞİMİZ YERE KADAR DENİLMİŞTİ.

Bu arada kardeşim kadar sevdiğim Adem Yetişken kardeşimizin emeklerini unutmamak lazım. Takımla adeta kamp kurdu, onlara bazen BABALIK bazen de ABİLİK yaptı Adem kardeşimiz. Alnından öpüyorum, Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan, Kulüp Başkanı Savaş Üner ve yöneticileri, takımın menejeri, teknik ekip dahil olmak üzere hepsine teşekkür ederim.

Ama kafama takılan bir soru var…..?

İşte bunu bir türlü çözemedim…..!

Oyuncular…!

Bir sezon boyu terlerini döktüler, Edirnespor’un başarısı için çalıştılar,
zafere ulaştılar.

Acaba oyuncuların maaşları ve vaat edilen şampiyonluk pirimleri ödendi mi……?
Yoksa ödenmedi mi……?

İşte bunun cevabını ben değil yetkililer söyleyecek

Bir sonraki yazım 2017-2018 sezonu hakkında olacak. Bizden ayrılmayın. Kalın sağlıcakla. Sürç i lisan ettiysek af ola.  Amıca 65

 

 

Check Also

Nam-ı diğer İmparatoros

En son yazımızı Çanakkale Dardanel maçı öncesi yazmıştık. Her şey güllük gülistanlık iken Orhan Tetik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!