Anasayfa / Yazarlar / Edirnespor Kendine Geliyor

Edirnespor Kendine Geliyor

BAL 12. grup 9. hafta karşılaşmasında Edirnespor sahasında ağırladığı Lüleburgazspor’u 4-0 mağlup etti. Sözü çok uzatmadan sahada oynanan futbolu konuşmak daha doğru olur. Sezon başından bu yana yazılarımızda takımın forvet hattına vurgu yapmaya çalıştık. Sakatlıklar ve cezalar nedeniyle forvet hattının bir türlü ideal kurgusuna kavuşamadığını vurgulamaya çalıştık.

Lüleburgaz maçı öncesinde isim listelerini gördüğümüzde endişelendik. Bir önceki gün oynanan Başakşehir – Galatasaray maçının çok eleştirilen çift santrforlu oyun planının bir benzerini Edirnespor uygulamaya çalışacak düşüncesine kapıldık. Metin, Kone, Sabur, ve Mariko ilk onbirdeydi.

Takım sahaya çıktığında bu dört oyuncunun GOP maçının 2. yarısında olduğu gibi çift santrfor düzeninde oynamadığını gördük. Mariko önde, Metin ve Sabur sol ve sağ kanatta, Kone ise forvet arkası, yani taraftar deyimiyle 10 numara mevkiinde oynuyordu. Bu dizilişte özellikle Kone verilen görevi fazlasıyla yerine getirdi. Orta sahadan attığı etkili paslarla Mariko, Metin ve Sabur’u pozisyonlara soktu.

Bu dörtlünün bir arada kullanılmasının önemli avantajları var. Oyun sıkıştığında oyuncu değişikliği yapmadan çift santrfora geçebilirsiniz. Rakip adam adama savunma yaparsa kanat oyuncusunu santrfora ya da forvet arkasını santrfora kaydırma gibi opsiyonlarınız olabilir.

En önemlisi de, forvet hattınızda taşların yerine yavaş yavaş yerine oturmuş olması. Orta sahada da skor üreten Uğur gibi bir oyuncunuz olduğuna göre eksik görülen birkaç bölgeye nokta transfer yapma şansınız var.

Edirnespor, Fikret Durak ve Ahmet Erginler göreve geldikten sonra  gözle görülür bir şekilde gelişme kaydediyor.

Kalan son üç maç çok önemli. Edirnespor futbolun doğrularını yapmalı. Teknik heyetin GOP ve Lüleburgaz maçlarındaki forvet hattı tercihleri bu vizyona sahip olduklarını gösteriyor. Şampiyonluk hedefleyen bir takımın en önemli bölgesi forvet hattıdır. Bu bölgenizi oturttuysanız, ki şimdilik oturmuş görünüyor, Cesur Pakarda eksik görülen mevkilere nokta transferleri yapabilecek bilgi ve deneyime sahiptir.

Edirnespor son haftalarda gerek teknik, gerek idari konularda verdiği doğru kararlarla yükselişe geçti. Geç de olsa Edirnespor’un futbolun doğrularını yaptığını görmek sevindirici.

Check Also

Nam-ı diğer İmparatoros

En son yazımızı Çanakkale Dardanel maçı öncesi yazmıştık. Her şey güllük gülistanlık iken Orhan Tetik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!