Anasayfa / Yazarlar / Levent Takan / Artık Daha Tecrübeli Bir Edirnespor Yönetimi Var

Artık Daha Tecrübeli Bir Edirnespor Yönetimi Var

 

 

Edirnespor’da geçtiğimiz hafta önemli ama geç kalınmış idari değişiklikler yapıldı. Geç olması elbette eleştirilir ama hiç yapılmaması ve yanlışta ısrar edilmesi daha kötüdür. Yapılan bu değişikliklerden dolayı Edirnespor yönetimini kutlamak gerekir.

Spor kulübü yönetmenin ne kadar zor bir iş olduğunu yakından biliyorum. Öyle her şey dışarıdan görüldüğü gibi olmuyor elbette.

Edirnespor yönetiminde görev alan bir çok kişinin iyi niyetle çalıştığına şüphem yok. Oradaki arkadaşların bu takımı layık olduğu yerlere getirmek için en az bizim kadar arzulu olduklarından şüphe edilebilir mi?

Ama iyi niyet ve çabanın yanına tecrübeyi de ekleyemediğimiz zaman zorluklar yaşanması da kaçınılmaz oluyor. Belki de Edirnespor yönetimindeki dostlarımızın en önemli eksiği buydu. Hiç birimiz her şeyi en iyi şekilde bilemeyiz. Bilmek zorunda da değiliz zaten. Ama bilmediğimiz şeyleri de danışmak, bilenlerden öğrenmek lazım. Yaşamımız içinde bunu defalarca yapmıyor muyuz?

Edirnespor’u iyi yerlere getirmek için göreve gelen bu arkadaşlarımız yaklaşık 3 yıldır ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Ama bir çoğunun daha önce bir kulüp yönetmek gibi tecrübeleri yok. Bu da çok normal. Profesyonel kulüp yöneticiliği diye bir meslek yok. Özellikle spor kulüplerinin yöneticileri parasal gücü olan insanlardan seçiliyor. Ya da parasal gücü olan kişiler, kurumlar kendilerinin güveneceği, kendilerine  çok yakın insanları bu görevlere getiriyorlar.

Bir çok spor kulübü özellikle son yıllarda belediyelerin kendilerine sağladıkları olanaklarla ayakta durmaya çalışıyorlar.

Edirnespor’da böyle. Edirne Belediyesi olmasa deplasmana bile zor gidilir. Hatırlayın Edirnespor GK Hamdi Sedefçi’nin tekrar Belediye Başkanı olamamasının ardından lige katılıp katılamayacağı bile meçhulken taraftarlar Gençlik Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda ne yapacağız diye kara kara düşünüyorlardı. Şükrü Atamgüç’ün çıkıp başkanlığa adaylığı olmasa, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da  buna sıcak bakması olmasa acaba bugün ne olurdu?

Recep Gürkan başkanın bu işe el atıp belirsizliğe son vermesiyle tekrar umutlar yeşerdi. Başkan da haklı olarak yönetime kendi güvendiği insanların gelmesini istedi. Ama bu arkadaşlarımızın normal olarak fazla bir tecrübeleri de bulunmuyordu.

Hepimiz biliyoruz ki Edirnespor’un uzun yıllardan gelen birikmiş önemli miktarda borcu bulunuyordu. Bu süre zarfında Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın özel gayretleriyle bu borçlar bildiğimiz kadarıyla bitme noktasına geldi. Bu en başta Recep Gürkan’ın başarısıdır.

Ama sportif anlamda da 3 yıl boyunca istenilen başarının olmadığı başka bir gerçektir. Bence bunun en büyük nedeni yönetimdeki arkadaşlarımızın kulüp yönetmekteki deneyimsizlikleridir ve bu da çok anlaşılır bir durumdur. Kulüp yöneticisi, başkanı futbolu, futbol dünyasını yakından bilmek zorunda da değildir aslında. Öyle olsa kulüp yöneticileri eski futbolculardan, başkanlar da teknik direktörlerden seçilirdi. Yapılması gereken yönetimin dışında idari kadrolara işi bilen insanların getirilmesiydi. Hiç getirilmedi demekte haksızlık olur ve gerçek olmaz. Ama böylesi görevlere getirilen kişiler başarısız olduğu zaman da hemen değiştirilir ve başarılı olabilecek yeni kişilerle yola devam edilir. Maalesef bu konuda kararlar hep geç alındı.

Ayrıca kulüp yöneticilerinin bu işi bilen insanlara danışması, onlardan fikirler alması ve bunları kendi düşünceleriyle harmanlama yoluna gitmesi başarının gelmesini kolaylaştırır. Maalesef  bu yönde de ciddi işler yapılmadı. Dostça eleştirilere sıkça şüpheyle bakıldı, tahammül gösterilemedi. Eleştiri ve çamur atma sıklıkla aynı şeylermiş gibi değerlendirildi.

Geçen sezon yönetimde olan Cesur  Pakarda’nın daha sezon başında görevinden ayrılma nedenleri iyi okunabilseydi eğer belki de bugün çok daha iyi yerlerde olacaktık, kim bilir?

Ama yapılan son değişiklikler ile artık bütün bu söylediklerimizin terk edildiğini ve yönetimde bulunan arkadaşlarımızın yaşadıklarından önemli dersler çıkardıklarını düşünelim.

Yeni sezona sportif direktör olarak başlayan, daha önce de Edirnespor forması giyen Aydın Tabak’ın ‘Ben başarısız oldum ve görevi bırakmak istiyorum’ demesi ne kadar doğruysa yönetimin de bu isteğe ‘Hayır’ demeyerek ısrarcı olmaması da o kadar doğrudur.

Göreve geldiği günden beri futbol şube sorumluluğu üstlenen Güçhan Sanal’ın büyük zorluklarla geçen bu 3 yıl sonunda ‘Artık yoruldum, yıprandım. Başka bir arkadaşımız bu görevi üstlensin’ demesi ne kadar doğru ve insani bir yaklaşımsa yönetimin bu isteğe de olumlu bakması o kadar doğru bir karardır.

Geçtiğimiz sezon yönetime alınan ve bu sezon da futbol şube sorumluluğu görevini üstlenen Cenk Gökan’a gelince. Bu zatın daha geçen sezon başında, bir maç sonunda Güçhan Sanal arkadaşımla aramızda geçen bir konuşmaya dışarıdan dahil olup, ne olduğunu bile bilmeden üzerime saldırmasının hemen ardından görevden alınması gerekiyordu. Bir basın mensubunun görevi gereği bir başka yöneticiye sorduğu soruya başka bir yöneticinin kaba kuvvetle yanıt vermeye kalkması zaten bulunduğu görevi hazmedemediğinin en büyük kanıtıdır. Futbol şube sorumlusu olduğu için Güçhan Sanal’a yönelttiğim soru şuydu; İsmini şimdi hatırlayamadığım bir oyuncunun neden kadroda olmadığını sormuştum. Sormamın nedeni de bu oyuncunun kadro dışı bırakıldığı ve başka bir takıma gitmek istediği yolunda ortalıkta dolaşan söylentilere açıklık getirilmesi idi. Güçhan kardeşim de, biraz da maçta alınan mağlubiyetin getirdiği psikolojik etkiyle bana biraz sert biçim de ‘Git hocaya sor’ demesi ve ne sorduğumu dahi duymayan Cenk Gökan’ın bana kaba kuvvet içeren bir şekilde tepki vermesi.

Ama ne yapalım, zamanında müdahale etmesen de, edemesen de hayat öyle bir şey ki, öyle ya da böyle, er yada geç kendi yasalarını uyguluyor. Biz unutsak da yaşamın gerçekleri unutmuyor, doğrusunu yapıyor. İşte bu kardeşimizin akıbeti de böyle oldu. Yaşamın gerçekleri onu olmaması, bulunmaması gereken yerden aldı götürdü.

Edirnespor yönetimi, artık istifa mı, görevden almamı bilemiyorum ama her neyse en doğru kararı verdi.

Bir iki küçük ama doğru değişiklik bile bazen göründüğünden fazla etki yapar. Bence Edirnespor yönetimi ve başkan Savaş Üner doğru hamleler yapmışlardır ve başarılı olmalarının yolunu açmışlardır. Bu başarı bu sezon gelir ya da daha sonra ki sezon olur. Bunu bilemeyiz. Ama doğru şeyler yaptığınızda başarı mutlaka gelir.

Evet Edirnespor şu anda liderin (bir maç eksiği var) 6 puan gerisinde. İşimiz o kadar kolay değil elbette. Ama imkansız da değil.

Cesur Pakarda gibi futbolu iyi bilen bir Edirne çocuğunun futbolun başında olması büyük kazanımdır. Ama Cesur Pakarda’nın da elinde sihirli değnek yok. Şimdi alınan bu doğru kararların cesaretle katlanarak devam ettirilmesi gerekir. Başkan, yönetim, sportif direktör herkes, bu takıma faydası olacak herkesin görüşünü mutlaka dinlemeli ve tecrübelerini bu işi bilen insanların görüşleriyle zenginleştirmelidir.

Takımı sahada oynatmak ve başarılı sonuçları almak teknik heyetin işidir ve asla o konulara girmem, taktiksel anlamda ukalalık yapıp haddimi aşmam, uzmanı olmadığım işe burnumu sokmam.

Her Edirnespor sevdalısının mutlaka vereceği bir katkı vardır. Benim katkım da bir gazeteci olarak haberlerle, köşe yazılarıyla olur.

Hepimiz Edirnespor’un başarısını canı gönülden istiyoruz. Ben bu takımı 1966’dan beri hep sevdim, kurulduğu günden itibaren çocukluğum ve gençliğimin bir bölümü bu takımın bize yaşattığı sevinçler ve üzüntülerle doludur.

Yolunuz, yolumuz açık olsun

Check Also

Edirnespor’un Eren Beyaz Gibi Bir Pivota İhtiyacı Var

Edirnespor erkek basketbol takımı federasyonun davetini kabul edip Türkiye Basketbol Liginde oynamaya hak kazanınca, basketbolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!