Anasayfa / Altyapılar / Basketbol Alt Yapıları İçin Özel Lig

Basketbol Alt Yapıları İçin Özel Lig

Bazı kulüpler tarafından son yıllarda basketbol alt yapı çalışmalarında başarılı bir sürecin yaşandığı Edirne’de basketbol alt yapı liglerinin yetersiz kalması, az takımla oynanması ve bu nedenle de basketbol eğitimi alan alt yapı öğrencilerinin maç oynama tecrübelerinin gelişememesi üzerine  alt yapılarda faaliyet gösteren Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Spor Kulübü, DSİ Spor Kulübü, Edirne Basketbol Akademisi Spor Kulübü ve Tuncaspor Kulübü antrenör ve temsilcileri bir araya gelerek Özel Lig kurulması konusunda anlaşmaya vardılar.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen alt yapı liglerine Edirne’de katılan takım sayısı az olduğu için bazı kulüpler liglerde fazla takım olması ve fazla maç yapılabilmesi için A ve B takımları olmak üzere ikişer takım hazırlayarak liglere katılıyorlardı.

Ama bu sezon Türkiye Basketbol Federasyonu’nun liglere iki takımla katılacak kulüplerin her takımın başında ayrı antrenörle çıkma kararı alması Edirne’de bu sezon iki takımlı katılımı hemen hemen yok etti. Takımların başında sahaya çıkacak antrenörlerin D-Belgesi olması gerekiyor ve Edirne’de basketbol antrenör sıkıntısı olduğu için kulüplerin alt yapılarında bir veya iki antrenör görev yapıyor. E-Belgesine sahip antrenör takımın başında resmi maça çıkamıyor. Bu nedenle birden fazla D-Belgesine sahip antrenörü olmayan kulüpler de liglere 2 takımla katılabilme olanağı bulamıyorlar. Bu durum da zaten liglere katılımı az olan Edirne’de lig maçlarının daha da az sayıda takımla oynanmasına neden oluyor.

Ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından alınan kararla 2004-2005 doğumlu oyunculardan oluşan takımların katılımıyla yapılan Bölge ve Türkiye şampiyonalarının da iptal edilmesi, bu yaş grubu liglerine katılımın az olduğu Edirne gibi illeri daha da mağdur etti.

Bu sıkıntıları masaya yatıran ve çözüm yolları arayan kulüp temsilcileri de alt yapılara katılarak basketbol eğitimi alan gençlerin daha fazla maç yapıp tecrübe kazanması amacıyla ÖZEL BİR LİG kurulması konusunda anlaştılar.

4 Aralık Pazartesi günü başlayacak ve 25 Aralık tarihinde sona erecek.  2005 doğumlu oyuncuları kapsayacak olan bu özel ligde maçlarda skor tutulmayacak. Takım antrenörleri hakemlik yapacak ve ligin bitiminde katılan tüm takımlara kupa, her oyuncuya madalya verilecek.

Edirne Özel Basketbol Ligi’nin maç programı şöyle;

4 Aralık Pazartesi DSİ Spor Salonu Saat:19:00

DSİ-EBASK

8 Aralık Cuma İlhami Ertem Spor Salonu Saat:19:00

EBASK-Tuncaspor

9 Aralık Cumartesi FSM Spor Salonu Saat:19:00

DSİ-FSM SK

11 Aralık Pazartesi DSİ Spor Salonu Saat:19:00

DSİ-Tuncaspor

15 Aralık Cuma İlhami Ertem Spor Salonu Saat:19:00

EBASK-FSM

16 Aralık Cumartesi FSM Spor Salonu Saat:19:00

FSM SK-DSİ

21 Aralık Pazartesi FSM Spor Salonu Saat:19:00

FSM SK-Tuncaspor

25 Aralık Pazartesi DSİ Spor Salonu Saat:19:00

EBASK-DSİ

25 Aralık Pazartesi DSİ Spor Salonu Saat:20:00

Ödül Töreni.

Check Also

U13 ve U19’da 8.Hafta Maçları

Edirne U15 ve U19 Futbol Liglerine 15 Şubat Cumartesi günü oynanacak maçlarla devam edilecek. Maç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!