Anasayfa / Diğer Spor Haberleri / İlla Bir Futbolcunun Sahalarda Ölmesi mi Gerekiyor ?

İlla Bir Futbolcunun Sahalarda Ölmesi mi Gerekiyor ?

Edirne amatör futbol liglerinde sağlık sorunları bitmiyor. Bitmesi bir yana her hafta yeni yeni sorunlar yaşanıyor ve amatör futbolcuları sağlık açısından büyük tehlikeler bekliyor.

Yönetmeliğe göre amatör futbol müsabakalarında ambulans bulundurma zorunluluğu yok. Daha doğrusu ev sahibi takımlar isterlerse ücretini ödeyerek maçın oynanacağı sahada maç boyunca bir ambulans bulundurabiliyorlar.

Ama amatör futbol kulüplerinin içinde bulunduğu maddi koşullar göz önüne alındığında bu imkansıza dönüşüyor. Nitekim hiçbir amatör kulüp bu masrafın altına girmek istemiyor. Ve bu yüzden de amatör futbol sahalarında ambulans bulunmuyor ve oyuncuların sağlıkları büyük bir risk altında bulunuyor.

Maçlar esnasında sahalarda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından görevlendiren birer sağlık memuru görev yapıyor. Ama ellerinden gelen her şeyi sahada sakatlanan, yaralanan bir futbolcunun tedavisi için kullanmaya çalışan bu fedakar sağlık memurlarının da yapabilecekleri fazla bir şey yok. Çantalarında en fazla tendurdiyot, oksijenli su, sargı bezi ve sahaların mucizevi tıbbi malzemesi soğutucu sprey bulunuyor. Bazı ufak sakatlanmalarda ve yaralanmalarda hemen müdahale ediyorlar ama önemli sakatlık ve yaralanmalarda yapabilecekleri fazla bir şey yok.

Ömenli sakatlanmalarda, tehlikeli durumlarda ambulans çağrılıyor ve oyuncuya müdahale ya saha kenarında yapılıyor ya da hastaneye sevk ediliyor.

Fakat  ambulansın aranması, sahaya intikal etmesi sıkça yarım saati, 45 dakikayı buluyor ve bu süre de oyuncunun sağlığı açısından bazen çok uzun bir süre anlamına geliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Keşan’da oynanan Osmanlıspor-Keşanspor 1959 maçında bir oyuncunun dili boğazına kaçmış, sahada sağlık görevlisi de olmayınca bu oyuncuya Osmanlıspor forması giyen ve acilde çalışan bir sağlık görevlisi müdahale ederek oyuncunun hayati tehlike yaşamasını önlemişti. Ambulans daha sonra olay yerine intikal etmiş ve oyuncu hastaneye kaldırılmıştı.

Ardından Edirne Saraçhane sahasında oynanan bir maçta DSİ Sporlu bir oyuncunun yan çapraz bağları kopmuş ve bu oyuncuda uzun bir süre acılar içinde kıvranarak ambulansın gelmesini beklemişti.

Görevli Sağlık Memuru dahil herkes bakıyor. Çünkü bu durumlarda yapabilecek hiç bir şeyleri yok.

Son olarak da hafta sonunda oynanan Çarşıspor-Saraçhanespor maçında  Çarşısporlu bir oyuncunun aldığı darbe sonucu burnu kırılmış, futbolcu acılar içinde yarım saat kadar saha kenarında ambulansın gelmesini beklemiş ardından Tıp Fakültesi’ne kaldırılan futbolcunun burnunun 2 yerden kırıldığı tespit edilerek ameliyata alınmıştı.

 

Şimdi tüm amatör futbol camiası futbolcuların yaşamlarını bile tehdit edebilecek bu sorunun nasıl çözüleceğini konuşuyor ve soruyor;’ Bu durumun çözülmesi için illa da bir futbolcunun sahada ölmesi mi gerekiyor?’

Edirne Amatör Futbol Kulüpleri Federasyonu ASKF’nin bir önceki seçimi sonunda işbaşına gelen İbrahim Acar yönetimi ilk yıllarında bu sorunun çözümü için adımlar atarak taraflar ile görüşmüş ve daha sonra da bu görüşmelerin olumlu geçtiğini, en azından Saraçhane sahasında donanımlı bir sağlık görevlisinin görev yapabileceği konusunda önemli sözler alındığını futbol kamuoyu ile paylaşmıştı.

Ama gel gelelim aradan geçen 3 sene boyunca bu gerçekleşmemiş ve futbolcuların hayati tehlike içinde maç yaptıkları gerçeği konusunda adımlar atılamamış bulunuyor.

ASKF Başkanı İbrahim Acar bu konuda çok uğraştıklarını ve maalesef sorunu çözemediklerini vurguluyor.

Tüm  amatör futbol camiasının sorduğu soruyu SPOR EXTRA’da yetkililere soruyor:

Bu sorunu neden çözemiyorsunuz? Bürokratik engelleri neden aşamıyorsunuz?  Her sahada ambulans bulunduramıyor sanız donanımlı bir sağlık elemanını haftada bir gün futbol sahalarına neden istihdam edemiyorsunuz?

İlla bir futbolcunun yaşamını yitirmesi ve onanmaz sakatlıklar yaşamasını mı bekliyorsunuz? Böyle bir olay gerçekleşirse bunun vebalini kim üstlenecek?

 

 

Check Also

Hakemler, Futbolcular, Antrenör ve Yöneticiler Melih Altınok İçin Oynayacaklar

Edirne amatör futboluna uzun yıllar futbolcu olarak hizmet ettikten sonra aktif futbol yaşamına antrenör olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!