Anasayfa / Basketbol / Salon Boşaltmaya Velilerden Büyük Tepki

Salon Boşaltmaya Velilerden Büyük Tepki

Edirne ve Kırklaeli’de  tek başına lig düzenlenecek kadar yeterli takım olmaması nedeniyle  her iki ilin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ve Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından 3 Edirne ve 1 Kırklareli takımının katılımıyla U14 Kızlar Basketbol Ligi 30 Kasım tarihinde oynanan maçlarla başlamıştı.

5 Aralık Salı günü fikstür gereği oynanması gereken Edirne Yıldızları-Lüleburgaz Ulusder arasındaki karşılaşmanı 3.Periyotu oynanırken maçın hakemleri tribünlerden gelen tepkileri neden göstererek salonun boşatılması kararı vermişler ve maç salon boşatıldıktan sonra seyircisiz olarak devam etmişti.

Salondan çıkarılan ve çoğunlukla takımlarda oynayan sporcuların ailelerinden, arkadaşlarından oluşan seyirciler maç sonuna kadar Mimar Sinan Spor Salonu önünde maçın bitmesini beklemişlerdi.

Yaşanan bu olay karşısında  sporcuların ailelerinden oluşan seyirciler Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,  Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Federasyonu Edirne İl Temsilciği’ne hitaben 26 imzalı bir açıklama yaparak  yaşanan bu olayı kınadılar ve maçın hakemlerinin görevden alınarak bu kişilere bir daha maç yönetme olanağı verilmemesini talep ettiler.

26 imzalı açıklama şöyle;

“05.12.2017 günü saat 20:00’ de Edirne Mimar Sinan Kapalı Spor Salonunda oynanmakta olan Edirne ve Kırklareli GHSİM tarafından ortaklaşa düzenlenmiş olan Basketbol U14 Kız ligindeki Edirne Yıldızları ile Lüleburgaz Ulusder takımları arasındaki müsabakanın 3. Periyotu oynanırken müsabakayı yönetmekle görevli olan  hakem ikilisinin oyunun 1. ve 2.  periyotlarında vermiş oldukları hatalı kararları artmış, ikili arasında uyum kalmamış, bir hakemin verdiği kararı diğer hakem anlamaz hale gelmiş ,  13-14 yaşındaki çocukların yaptığı müsabaka aşırı derecede teknik fauller çalınmak suretiyle  sık sık durdurulmuş ,  bir hakemin kararı  faul atışı iken  diğerinin kararı  topun karşı takıma verilmesi gibi …. tamamen  tutarsız kararlar ile  müsabaka rezalet bir hal almıştır.

Müsabakayı izlemekte olanların ve neredeyse salonun tamamının sahadaki oyuncuların anne, baba, dede, nine, kardeş, okul arkadaşı gibi yakınlarının oluşturduğu seyirci grubu tarafından hakemlere yönelik münferit olarak ve kesinlikle küfür ve hakaret içermeyen (Nasıl maç yönetiyorsunuz!! Aferin çok teknik hakemlersiniz!!  Yazıklar olsun size!!  Yuh size be!! ) masumane ve spor kuralları çerçevesince sözlü ve toplu olarak alkışlı protesto yapılmıştır.

Bu durum karşısında egolarını yenememiş bu genç hakem ikilisi, herhangi bir sözlü ikaz veya anons yaptırmaksızın direkt salonu boşaltma kararı almışlardır. Hakemlerin vermiş oldukları  bu gereksiz ve abartılı karar görevlerindeki yetersizliklerini, düşmanca tavır ve kibirli kararlar ile örtme çabasıdır. Görevinin gerektirdiği adilane ve profesyonel anlayışa sahip olamadığının göstergesidir .  Maalesef salonda aklıselim, doğru düşünen ve doğru karar verebilecek tecrübede bir federasyon yetkilisi veya  İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkilisinin de  olmaması bu hakemlerin şımarıklık seviyelerinin tavan yapmasını sağlamıştır. Sahada maç yapmaya çalışan çocukların anne, baba, nine, dede, kardeşleri ve okul arkadaşlarından oluşan seyirciler güvenlik güçlerinin zoruyla Aralık ayının ortasında saat 21.30- 22.00 civarında, o soğukta 3-5-10 yaşlarındaki çocuklarla beraber dışarıya çıkartılmış ve aileleri çocuklara karşı sanki spor teröristi gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Spor düşmanları ve aşırı fanatikler için çıkarılan yasalar 13-14 yaşındaki çocukların annelerine babalarına dedelerine ninelerine 3-5-7 yaşındaki kardeşlerine uygulanmıştır.

Aileler dışarıda bekletilirken müsabakaya devam edilmiş ve dışarıda hiçbir taşkınlık yaşanmamıştır.

Bizler çoğunluğu 8.sınıf öğrencisi olan 2004-2005 yılı doğumlu olan bu kız çocuklarının velileri olarak onlara sporu sevdirerek, sporun güzelliklerini göstererek mücadele etmeyi, rakibe saygıyı, iyi birer birey olmayı öğretmeye çalışırken; görevi Türk sporuna ve sporcusuna hizmet etmek olan profesyonel yöneticilerin bu organizasyonları düzenlerken ciddiyetten uzak,  doğru düşünen ve doğru karar verebilecek tecrübede kişileri görevlendirmemeleri bu müsabakaları gerçekleştiren sporcuları  genç ve tecrübesiz hakemlerin oyuncağı haline getirmelerini  affedemeyiz.

Bu ciddiyetsizliğe  derhal son verilmesi ve organizasyonların rekabetten çok eğitici ve öğretici olmasını sağlayacak gerekli bilgi , beceri ,  donanım ve tecrübeye sahip ciddi yöneticiler tarafından organize edilmesi ve yine aynı ciddiyetle  takip edilerek bu genç sporcuların gelişiminin sağlanması gerekmektedir. Bu müsabakalar egolarını yenememiş genç hakemlerin EGO tatmin etme yeri değildir. Ve çocuklarımızın da onların oyuncağı olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Tamamen kişisel egolarını tatmin etmek adına keyfi uygulamada bulunarak müsabakaların kendileri için gösteri alanı olarak gören bu iki hakemin Türk sporuna  ve sporcusuna daha fazla zarar vermeden derhal uzaklaştırılmasını talep eder, gereğini rica ederiz.”

Check Also

Kabus Devam Ediyor

Türkiye Basketbol Liginde 16 maç sonunda sadece 2 galibiyet alabilen ve dibe demir atan Edirnespor’da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!