Anasayfa / Yazarlar / Bölgesel Amatör Lig İcralık Oldu

Bölgesel Amatör Lig İcralık Oldu

Dün aldığımız şok bir haberle aralarında Edirnespor’lu iki oyuncunun da bulunduğu eski Zeytinburnuspor 1957 oyuncularının kulüpleri tarafından icraya verildiğini öğrendik. Konunun detayları haberimizde mevcut. Konu yargıya intikal etti ve yasal süreç tamamlanınca kimin haklı kimin haksız olduğunu göreceğiz.

Bu sorun ilk kez bu boyutta yaşansa da aslında uzun süredir var. TFF bölgesel amatörü amatör gördüğü için kulüpler ve futbolcular arasındaki maddi sorunlara müdahil olmuyor. Adı üzerinde amatör, bu ligde paranın ne işi var görüşündeler. Adı amatör de olsa yüzbinlere varan ücretler alan futbolcuların oynadığı lig fiiliyatta profesyoneldir. Bu durum hem kulüpleri, hem futbolcuları hem de taraftarları mağdur ediyor.

Futbolcular alacaklarını garantiye almak için haklı olarak ücretlerinin büyük kısmını sezon başında peşin istiyorlar. Ödemelerini sezona yaymak yerine peşin olarak yapmak zorunda kalan kulüpler bir anda büyük miktarları temin etmekte zorlanıyorlar.

Futbolcular her ne kadar peşinat alsalar da kulüpler haklı olarak oyuncunun başka kulübe gitmemesi için senet imzalatıyorlar. Amatör sözleşmeler profesyonel sözleşmeler gibi bağlayıcı değil. Mevcut olayda olduğu gibi bu durum sıkıntı yaratıyor. Oyuncunun kafasında imzaladığı senedin kötü niyetli kullanılması ihtimali soru işareti yaratıyor. TFF konuya müdahil olmadığı için alacağının kalan kısmı, prim ve maç başı ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği belirsiz kalıyor. Pek çok futbolcu sezon sonunda kalan alacağının en azından bir kısmını almak için deyim yerindeyse “helalleşerek” alacağının bir bölümünden vazgeçmek, ya da hiç alamamak durumunda kalıyor. Heleki sezon kötü geçmişse paranı al alabilirsen.

Bu başı boşluk taraftarı da mağdur ediyor. Yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle futbolcular takımdan ayrılıyor ya da maçlara konsantre olamıyorlar ve takım hedefinden bir anda kopabiliyor. Edirne futbolseverleri bu konuyu yakından biliyor. 2013-14 sezonunda ligin tozunu atan Edirnespor GK ortaya çıkan maddi sorunlar nedeniyle avucundaki şampiyonluğu kaçırmıştı. Taraftar bunun üzüntüsünü hala yaşıyor.

TFF bölgesel amatördeki bu sorunu acilen çözmeli. Profesyonel kulüpler tarzında sözleşmeler mi imzalanır, BAL yerine 4. lig kurulup lig profesyonel hale mi gelir ya da başka bir yöntem mi izlenir bilemeyiz ama bu sorun artık bir şekilde çözülüp tüm taraflar rahatlatılmalı. Aslında profesyonel sözleşme imzalanması bile tek başına yeterli değil.

6-7 yıldır tartışılan ve pek çok taslağı bulunan kulüpler yasası çıkartılıp dernekler yasasından vazgeçilse, yöneticiler kulüplerde neden oldukları borçlardan şahsi servetleriyle sorumlu olsalar sorun kökünden çözülecek. Dernekler yasasına göre yönetilen kulüplerde yöneticiler istedikleri kadar borç yapsınlar bu borç kulüplerin borcu oluyor. Pek çok kulübün doğru dürüst mal varlığı ya da düzenli geliri olmadığı için TFF devreye girse, borç kesinleşse de ortada tahsil edilecek para bulunamıyor. Ülkemizde başında yeni, ya da sonunda belediyespor sözcüğü bulunan, borçları ödenemez boyutlara gelmiş kulüpler yerine sıfırdan kurulmuş bir çok kulübün bulunması bu denetimsizlik nedeniyledir.

Futbol kamuoyu tüm gücüyle kulüpler yasasının derhal çıkarılması için baskı yapmalıdır. Aksi halde milyonlarca liralık borç batağına batan kulüpler, alacağını alamayan futbolcular kervanına her geçen gün yenileri eklenecektir. Yöneticiler her ne kadar yasaya karşı olsa da futbolun diğer aktörleri yasanın çıkması için gerekli kamuoyu desteğini oluşturmalılar.

BAL 12. gruptan söz etmek gerekirse, bazı takımların ciddi maddi sorunlar yaşadığını duyuyoruz. Devre arasında bazı takımlar ciddi travmalar yaşayabilirler. Maalesef en büyük travmayı her zaman olduğu gibi taraftarlar yaşayacaktır.

Check Also

Nam-ı diğer İmparatoros

En son yazımızı Çanakkale Dardanel maçı öncesi yazmıştık. Her şey güllük gülistanlık iken Orhan Tetik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!