Anasayfa / Birinci Amatör Küme / Amatör Futbolda Son Yaşananlar Üzerine İbrahim Acar Ne Düşünüyor

Amatör Futbolda Son Yaşananlar Üzerine İbrahim Acar Ne Düşünüyor

Edirne Yerel Amatör Futbol Ligleri 2017-2018 sezonunun başlamasıyla birlikte bu liglerde yer alan kulüplerin serzenişleri de başladı.

Bu serzenişleri her sezon yaşamakla birlikte bu sezon ki serzenişler diğer sezonlara göre daha fazla gibi.

Maçlar büyük bir stres altında ve oldukça gerilimli geçiyor. Saha içinde ve saha dışında bir çok istenmeyen olay var.

Bu sezon gerek Süper Amatör Lig gerekse 1.Amatör Küme’de bir çok takımın liglere iddialı başlaması da maçların stresli ve gerilimli geçmesini beraberinde getirdi.

Hedefler büyük olunca takımların gerek oyuncuları, gerek antrenörleri, yöneticileri gerekse taraftarları da maçlara oldukça gerilimli çıkıyorlar ve bu sahaya ve saha dışına da yansıyor.

Buna bir de hakemlerin yanlı kararları ve gerilimli geçen maçlar sonunda hazırlanan hakem ve gözlemci raporları eklenince içinde yaşadığımız durumun ortaya çıkması kaçınılmaz oldu.

Sorun kimin ne kadar haklı kimin ne kadar haksız olduğu değil. Mesele ortada bir sorun var ve bu sorunu taraflar ancak el birliği içinde ve diyalogla çözebilirler.

Taraflar kendilerinden kaynaklanan sorunları karşılıklı saygı ve diyalog içinde çözmezlerse yaşadığımız bu olayların içinden çıkılmaz bir hale yönelmesini görmek için kahin olmaya gerek yok.

Bütün tarafların bu konuyu bir an önce normal seviyeye indirmesi için mutlaka bir şeyler yapması gerekiyor. Gerekiyor ama görüyoruz ki hiçbir taraf burnundan kıl aldırmıyor.

Kulüplerin hakem ve gözlemci raporlarına, hakem kararlarına itirazları, serzenişleri her hafta artarak büyüyor.

Konuyu bir de Edirne amatör spor kulüplerinin çatı organizasyonu olan ASKF başkanı sayın İbrahim Acar ile görüşelim dedik.

İbrahim ağabeyle geçtiğimiz günlerde 1,5 saat kadar güzel bir sohbetimiz oldu. Bir kısmı “off the record” bende kalacak, bir kısmını da kamu oyu ile paylaşacağım, tabii ki izniyle.

ASF başkanı İbrahim Acar’da yaşanan bu olaylar karşısında oldukça endişeli. Bu işin tadı tuzu her geçen gün daha fazla kaçıyor diyor. Hakem sayımızın yetersizliğini biliyor ama hakemlerimizin de formasyonlarını geliştirmek için fazla bir uğraş içinde olmadığını gördüğünü söylüyor. Maç sonunda yazılan hakem ve gözlemci raporlarının maalesef yeterli olmadığını, bazı şeylerin sanki hiç yaşanmamış gibi raporlarda yer almadığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde, TFFHGD Edirne Şubesi’nde her Pazartesi günü yapılan hakem toplantısına ASKF genel sekreteri Yılmaz Eygül, başkan yardımcısı Emre Alp, ASKF müdürü Lütfü Özköse ve Futbol İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Koray Uymaz ile birlikte katıldıklarını ve Av.Koray Uymaz’ın burada 20 dakika kadar bir konuşma yaparak hakemlere “Arkadaşlar, önümüze her hafta raporlarınız geliyor. Ve biz bu raporlara göre cezaları belirliyoruz. Ama yazdıklarınız yeterli değil. Bizim önümüze koyacağınız raporlar öyle detaylı olmalı ki biz bu raporları okurken olayı bizzat yaşayalım ve ona göre de değerlendirmemizi yapalım” içerikli bir konuşma yaptığını söylüyor.

Bundan daha net ne söylenebilir ki düşüncesinde İbrahim Acar. Aynı geminin içinde olduklarını söyleyerek “Hakem camiamız da daha dikkatli ve titiz davranmalı. Kendilerini daha iyi yetiştirmeli ve daha dikkatli ve daha adil maç yönetmeliler. Kendilerini asla kusursuz görmemeliler. Hepimizin kusurları var. Hakemlerimizin de eksikleri var. Hep birlikte, el birliği ile bunları aşmalıyız. Bizim onlara müdahale gibi bir durumumuz yok, olamaz da zaten. Sadece eleştirilerimizi, görüşlerimizi iletiriz. Onlar kendi eksiklerini giderebilirlerse biz de bizim tarafımıza düşeni hallederiz” diyor.

İbrahim Acar yaşanan bütün bu gerginliklerin kulüplerden de kaynaklandığını söylemekten de imtina etmiyor. “Maalesef bazı kulüplerimiz gereksiz bir şekilde büyük iddialar ve büyük açıklamalarla sezona başlıyorlar. Büyük paralar harcayarak takımlar kuruluyor. Beklentiler abartılı oluyor. Ve durum da sahaya gerilim olarak yansıyor. Kulüp yöneticilerimizin futbolcularının, antrenörlerinin çok dikkatli ve sakin olmaları konusunda uyarmaları ve bunu sağlamaları gerekiyor. Bütçelerinin üzerlerinde harcamalar yapıyorlar. Bu da zaman ilerleyince sıkıntılar yaratıyor. Strese, gerilime neden olabiliyor” saptamasını yaparak “Hakemlerimiz kendilerinden kaynaklanan sıkıntıları çözsünler biz de ASKF olarak kulüplerimizden kaynaklanan sıkıntılara çözüm bulmaya çalışalım” diyor.

ASKF başkanı Acar’a sohbetimizin arasında  ağabey diyorum “ Güvenlik gücü olmamasından dolayı hakemler maçları tehir etmeye başladı. Neden sahalarda olması gereken saatte güvenlik olmamaya başladı?”

“Valla bizim görevimiz değil bu Leventçiğim .ASKF’nin görevi belli. Biz bu işlere karışamayız. Ama maalesef hala bazı üye kulüplerimiz bu işten bizi sorumlu tutuyorlar. Bu işler tertip komitesi ve il temsilcisi arkadaşlarımız tarafından düzenleniyor. Onlar haftalık maç programını çıkarıp Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Valiliğine haftalık programı gönderip gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını arz ediyorlar. Oradan da bu program Emniyet’e gönderilip bilgilendiriliyor. Bizim olanlara müdahil olma gibi bir durumumuz yok” cevabı alıyorum.

Konuyla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Emniyet teşkilatımız içinde hepimizin bildiği malum nedenlerden (FETÖ’cü hain darbe girişiminin ardından) personel sıkıntısı had düzeyde. Bu tür aksaklıkların bundan dolayı olabileceği, bazen maçın oynanacağı sahalara tam vaktinde gidilemediği bilgisine ulaştım.

İbrahim Acar’ı ilk ASKF başkanı seçildiği zaman tanımıştım. Sonra çok kez muhabbetimiz, sohbetlerimiz oldu. Göreve geldikleri zaman ne kadar istekli ve heyecanlı olduklarını gözlemlemiştim. Bir çok güzel işe de imza attılar. Eksikler, adaletsiz dağılımlar olsa da merkez kulüplerinin Edirne Belediyesi’nden aldıkları maddi yardımları bir düzene oturttular. Çok güzel bir ASKF yönetim binasını ve sosyal tesisi Edirne amatör sporuna kazandırdılar. Edirne amatör sporu üzerine kapsamlı ve yararlı bir Çalıştay düzenlediler. Kulüplerin lisans, sicil vs. işleri oldukça iyi işliyor. Göreve geldiklerinden beri Edirne alt yapı şampiyonalarında bir çok organizasyona imza attılar. TASK  ve TFF üst yöneticilerini Edirne’de ağırladılar. Kişisel ilişkilerini güçlendirdiler.

İbrahim Acar’ın Edirne’de yapılan bir çok spor organizasyonuna katılan temsilcileri tamamen kendi olanaklarıyla, sahibi olduğu Acar tesislerinde ağırladığını ve onların Edirne’den güzel anılarla ayrılmalarını istediğini yakından biliyorum.

Ama bu kez kendisini farklı gördüm. Eski heyecanı kalmamış gibiydi. Yaşanan bütün olumsuz olaylar onun şevkini kırmış. “Her geçen gün Edirne amatör sporu, özellikle futbol iyiye gitmiyor, artık giderek bu işlerin düzeleceğine olan  inancımı kaybetmeye başladım” diyor.

Haksız da değil hani. Bu işin tarafları hepsi ayrı telden çalıyor. Her kesim burnundan kıl aldırmıyor. Kimse bu gidişatın sonunun kötü olacağı gerçeğini idrak edemiyor. Paydaşlar ortak bir geminin içinde oldukları gerçeğinden çok uzaklar. Kimse, herkesin yanlış yapabileceğini ama yanlışın düzeltilmesinin, gerekirse özür dilenmesinin bir erdem olduğunun farkında değil ne yazık ki.

Allah sonumuzu hayırlı etsin.

Levent Takan

 

Not: Edirne amatör futbolunun yaşadığımız bu sorunları ile ilgili kendileri de uygun gördüğü takdirde TFF İl Temsilcisi Sayın Yavuz Çiroz ve TFFHGD Edirne Şube Başkanı Sayın Bilal Turan ve Futbol İl Disiplin Komitesi Başkanı Sayın Av. Koray Uymaz ile de görüşüp düşüncelerini okuyucularımıza iletmeyi  istiyorum.

Spor Extra’nın amacı yaşadığımız bu olumsuz gelişmeleri bir tarafın eksikliği gibiymiş gibi yorumlamak asla değil. Bizim amacımız bir spor basını olarak bizim de içinde yer aldığımız bu geminin aldığı yaraları el birliği ile sarabilmek.

 

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!