Anasayfa / Genel / Uzköp Lobicilere Yem Olamaz

Uzköp Lobicilere Yem Olamaz

Uzunköprüspor ile Gaziosmanpaşaspor arasındaki Bölgesel Amatör Lig 12.Grup ilk yarı son hafta karşılaşması, Uzunköprüspor’un 1-0 üstünlüğünde devam ederken yağmurun şiddetlenmesi nedeniyle 54’üncü dakikada maçın hakemi Zeki Erdem Şen tarafından tehir edildi. Görüyoruz ki bazı internet siteleri maçın akıbeti hakkında manipülasyonlar yapmaya kalkışmışlar. Talimatlara da vurgu yaparak durumu irdelemek isteriz.

Maçın hakeminin elverişsiz hava koşulları nedeniyle maçı erteleme hakkı var. Uzunköprü Ergene Stadı maç öncesinde adeta bir balçık tarlası, büyük bölümü sularla kaplı. Fotoğraflardan bile bu sahada değil futbol oynanması çizmeyle bile yürünmesinin zor olduğu anlaşılıyor. Aldığımız bilgilere göre her iki taraf ta maçın başlamasından önce maçın oynanmaması konusunda görüşlerini bildiriyor.

Maçın hakemi Zeki Erdem Şen maçı oynatma kararı veriyor. Son söz hakkı onun. İyi de o sahada 90 dakika boyunca top peşinden koşacak 22 tane futbolcunun sakatlanma riskini de mi hiç düşünmüyorsun? İkinci yarı ile birlikte yağmur şiddetini artırıyor ve zaten balçık tarlası olan sahada ne görüş mesafesi kalıyor ne de yürüyebilmek imkanı. 54. dakikada hakem maçı erteliyor.

Bundan sonra ne olacağına TFF karar verecek. 2017-2018 Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar kitapçığının 29 ve 30. Sayfalarında yer alan 20. ve 21. Maddelerine göre yetki tamamen federasyonda. Kitapçıkta ve talimatlarda açık bir hüküm bulunmadığı için maç kaldığı yerden aynı skorla devam eder ya da hiç oynanmamış gibi yeniden başlar diye yorum yapmak zor. Talimatlarda yazılı olmayan durumlarda “TFF yetkilidir” maddesi konduğu için ne desek boş. Konunun asıl can alıcı kısmı başka. Aynen alıntı vermek gerekirse:

Erteleme müsabakalarına, yalnızca ertelenen müsabakanın oynanması gereken tarihte kulüplerinde tescilli olan futbolcular katılabilir. – Ertelenen müsabakanın oynanması gereken tarihte cezalı veya idari tedbirli olup da, erteleme müsabakasının oynanacağı tarihte cezası infaz edilmiş olan kişiler, erteleme müsabakasına katılabilirler. – Ertelenen müsabakanın oynanması gereken tarihte müsabakaya katılmaya hakkı olan kişiler erteleme müsabakası tarihinde cezalı veya idari tedbirli ise erteleme müsabakasına katılamazlar.

Buna göre; İlk yarı 17 Aralık Pazar günü itibarıyla sona erdi. Yani transferler başlayacak. Bir çok oyuncu kulüplerinden şu veya bu nedenle ayrılıp başka takımlara gidecekler. Belki Uzunköprüspor’dan ve GOP’tan bazı oyuncular ayrılacak. Belki bu iki takım birbirlerinden oyuncu alacaklar. Oyuncu takımından ayrılacak. Kafası gideceği başka takımda. Şimdi bu oyuncu çıkıp ta eskisi gibi takımının başarısı için çaba harcayabilir mi? İstese de harcayamaz. Artık o oyuncu mental olarak da fiziksel olarak ta eskisi gibi olamaz. Sakatlanır mıyım düşüncesine girer. Girer de girer…

Diğer yandan bazı medya organları maçın tehir edilmesinin Uzunköprüspor’un attığı golün 2 dakika sonrasına denk gelmesini vurgulayarak manipülasyon yapmak peşinde koşmaktadır. Bölgesel amatör ligde maç yöneten bir hakem tüm bu sıkıntılara meydan vermemelidir. Hakem kardeşimiz verdiği kararların nelere mal olabileceğini düşünmek zorundadır. Maç 1-0 Uzunköprüspor üstünlüğüyle durdurulduğu için bazıları lobi yaparak maçın 0-0 dan tekrar başlaması için uğraşmaya başladılar bile.

Önemli olan TFF nin adaletli davranması, lobicilerin “bu sayılmaz, baştan tekrar oynayalım” gibi hesaplarına pabuç bırakmayıp acil ve adil bir karar vermesidir. Uzunköprüspor bazı lobiciler manipule etmeye çalışsa da, bu maçı Ay’da da oynansa kazanacak güçtedir. Ancak hakemler ve TFF adil davranıp bazı lobicileri sevindirebilecek kararlardan uzak durup , her türlü koşulda sahada ter döken futbol emekçilerinden yana olmalıdır.

 

 

Check Also

Hakemler, Futbolcular, Antrenör ve Yöneticiler Melih Altınok İçin Oynayacaklar

Edirne amatör futboluna uzun yıllar futbolcu olarak hizmet ettikten sonra aktif futbol yaşamına antrenör olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!