Anasayfa / Yazarlar / Artık Hedef Profesyonel Lig Olmalı

Artık Hedef Profesyonel Lig Olmalı

BAL 2017-18 sezonunda ilk devre tamamlandı. Kulüpler devre arası kampı ve transfer çalışmalarına yoğunlaştılar. Lige Edirnespor açısından bakarsak ilk devrede takımın taraftarları hayal kırıklığına uğrattığı bir gerçek

Edirnespor lige her ne kadar önceki sezonlarda olduğu kadar iddialı başlamasa da taraftarın beklentisi tabii ki her zamanki gibi şampiyonluk idi. Kupa maçlarında alınan güzel sonuçlar da taraftarı havaya soktu. Özellikle Alanyaspor maçındaki futbol rakip Alanyaspor taraftarlarının bile takdirini topladı. Ancak kupa maçlarındaki oyun lig maçlarına yansımadı. Lider Altınova’nın 11 puan gerisindeyken şampiyonluk hesabı yapmak çok zor. İkinci devrenin ilk maçı deplasmanda Altınova ile. Bu maçta alınacak bir yenilgi farkı 14 puana çıkarır ki bu şampiyonluğa tamamen havlu atmak demek olur.

Okuyucular “ne şampiyonluğu ?” diye soruyorlardır. Haklılar da. 7 futbolcu ile yolları ayırıp yerlerine 5 transfer yapılan, ilk devrede 11 puan geride kalan takımın şampiyon olması çok zor. İlk devrenin ardından kulüp 3. teknik sorumlusuyla anlaştı, futbol yönetimi değişti, en son olarak da antrenör Ahmet Erginler görevinden ayrıldı.

Kadro anlamında devrenin en doğru hamlesi Lüleburgaz maçında Sabur, Metin, Mariko, Kone ve arkalarında Uğur gibi bir forvet hattıyla başlamaktı. Nedense bu hamle tek maçla sınırlı kaldı. Olmak ya da olmamak maçı olan Çerkezköy maçında kazanan kadro değiştirilmeyebilirdi. Kendi aralarında değişmeli olarak santrfor, kanat ya da forvet arkası oynayıp rakibin dengesini bozabilecek bu dört oyuncudan sadece bir maçta aynı anda yararlanılması ilginç. Edirnespor gibi bozarak değil, oynayarak kazanmak zorunda olan bir takım için bu beş oyuncu büyük avantaj idi. Teknik heyetin bir bildiği vardır elbette. Bir diğer konu da Deniz Ozan Tintin’in kadroya çok geç dahil olması.

Teknik konuların dışında, yedi oyuncu ile devre arasında yolların ayrılması ilginç. Ayrılanların yerine yapılan transferler mevki olarak doğru gibi görünüyor. Sahadaki performanslarını 14 Ocak’tan itibaren göreceğiz.

Edirnespor’un 2. devredeki hedefi taraftarına güzel futbol izletmek ve sıralamada diğer temsilcimiz Uzunköprüspor’un üzerinde yer almak olacak. Bundan daha önemlisi, hedef gelecek sezonlarda profesyonel lige yükselmek ise artık bir kadro istikrarını sağlamak ve gelecek sezonun bütçesini şaşmayacak bir şekilde planlamak olmalı. Bütçe doğru planlanmazsa kadro istikrarını sağlamak mümkün olmaz.

Taraftar takım lige katılıp zaman zaman güzel futbol oynadığı, hafta sonlarında içeride ya da deplasmanda maç izlediği için memnun. Zor koşullara rağmen bu heyecanı yaşatan kulüp yönetiminin de hakkını teslim ediyorlar ve desteklerini esirgemiyorlar. Ancak hedef artık profesyonel lig olmalı. Harcanan bu kadar emek ve paranın karşılığı amatörde oynamaktan çok daha fazlası olmalı. Süper amatör yerine BAL’de yer almak, deplasmanlı ligde oynamak güzel ama nereye kadar? Taraftar bu ligde yer almanın heyecanını tüketmek üzere. Edirne gibi bir şehrin futbol camiası daha fazlasını hak ediyor.

Devreye yeni bir yapılanmayla başlayan Edirnespor idari ve teknik heyetinin futbolun doğrularını yaparak Edirnespor’u yakın zamanda hak ettiği yere taşımasını diliyoruz.

 

 

Check Also

Nam-ı diğer İmparatoros

En son yazımızı Çanakkale Dardanel maçı öncesi yazmıştık. Her şey güllük gülistanlık iken Orhan Tetik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!