Anasayfa / Genel / “Hakemlerimiz Belki de En İyi Sezonlarını Geçiriyorlar”

“Hakemlerimiz Belki de En İyi Sezonlarını Geçiriyorlar”

Edirne amatör futbolunda bu sezonun başlamasıyla birlikte yoğun tartışmaların yapıldığını izliyoruz. Her hafta oynanan bir çok maç sonunda ya olaylar çıkıyor ya da kulüpler gösterilen kartlar ve hakem hatalarını dillendirerek itirazlarını yükseltiyorlar, açıklamalar yapıyorlar.

Biz de bu kadar tartışılan ve Edirne amatör futbolunun gündemini oluşturan bu konular üzerine geçtiğimiz günlerde Edirne ASKF Başkanı Sayın İbrahim Acar ile konuyu konuşmuş ve Acar’ın bir anlamda kulüpleri de temsil eden görüşlerini siz okuyucularımızla paylaşmıştı.

Şimdi de mikrofonu yaşanan bu tartışmaların odağında olan futbol hakemlerini temsil eden Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Edirne Şube Başkanı Sayın Bilal Turan’a uzattık ve konuyla ilgili görüşlerini öğrenmek istedik.

Gündemde olan ve amatör futbol camiasında dile getirilen hemen hemen her soruyu Sayın Bilal Turan’a ilettik ve kendisi de sorularımıza açıklıkla yanıtlar vererek durumun hakem camiası tarafından nasıl görüldüğünü dile getirdi.

TFFHGD Edirne Şube Başkanı Sayın Bilal Turan’ın Genel Yayın Yönetmenimiz Levent Takan’ın sorularına verdiği yanıtlar aynen şöyle;

Bu sezon kulüplerden özellikle hakemlerle ilgi bir çok serzeniş var. Bu serzenişler nerden kaynaklanıyor. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Biz buna futbolun genel kuralı diyelim. Bizde takımlar yenildikleri zaman hemen bir tane suçlu arıyorlar ve bu da sahada gezinen hakem oluyor.  Ama biz de buna şöyle karşı çıkıyoruz; Bu yıl bizim hakemlerimizin belki de en iyi olduğu yıllardan bir tanesi. Geçen sezonki hakemler daha iyi eğitimle ikinci sezonlarına girdiler. Daha tecrübeli bir hale geldiler. Ama bu itirazların nereden kaynaklandığı biz aramızda Pazartesi Toplantılarında sürekli tartışıyoruz. Neden böyle oluyor diye. Biz kulüplere sezon başında değişen oyun kuralları ile ilgili tam 95 tane oyun kuralı değiştiğini ilettik. Ama hiçbir kulüp gelip bizden eğitim almadı. Özellikle ceza alanı içindeki uygulamalarda  10’a yakın değişiklik var. İtirazların çoğu da, kırmızı kartların çoğu da hakemlerin ceza alanı içindeki uygulamalarından kaynaklanıyor. Niye sarı kart vermedin. Penaltı verdin ama niye kırmızı kart vermedin gibi. Halbuki çok şey değişti bu konuda. Ama bir kişi de ne bir yönetici, ne bir antrenör, bu arada antrenörlere de sesleniyorum buradan, defalarca söylememize rağmen gelip bizden eğitim almadılar. Biz eğitim vermek için her zaman uygunuz. Yerimiz uygun, çayı kahvesi de bizden. Ve hala 2. Devre başlamadan kulüplerden böyle bir talep bekliyoruz. Eminim ki geldiklerinde bu değişen oyun kuralları ile ilgili, özellikle elle oynamalarda, ceza alanı içindeki uygulamalarda, bariz gol şansıyla ilgili olan uygulamalarda yeni kuralları öğrenseler bu kırmızı kartların yarısı sona erecek.

 Sanıyorum bu yakınlarda penaltı kuralıyla ilgili yeni bir değişiklik daha oldu?

Evet, evet. Penaltı kullanımında 10 tane yeni uygulama var. Önceki uygulamaların, geçen sezon ki uygulamaların tamamı kaldırıldı. Radikal kararlar var. Ama kimsenin haberi yok. Ve bunlara itiraz edip kırmızı kart görüyorlar. Biz sadece üzülüyoruz. Antrenör itiraz ettiğinde ben sadece şöyle bir bakıyorum. Hocam bu değişti. Soruyor ne zaman değişti?

Hakem mutlaka hata yapacak. Şimdi yapacak, seneye de yapacak, sonraki senelerde de yapacak. Şimdi artık onun için VAR (Video Yardımcı Hakem) sistemini getiriyorlar. İşin içine videoyu sokuyorlar. Hakemin hata yapması doğaldır. Tekirdağ’daki hakem ne kadar hata yapıyorsa, Almanya’daki hakem ne kadar hata yapıyorsa Edirne’deki hakem de o kadar yapıyor.

Biz bu futbolun ana unsurları denen kulüpler, antrenörler, hakemler, seyircileri de katalım, yöneticileri de katalım. Bence en eğitimli biziz. Bu işe en çok emek ve değer veren biziz. Her Pazartesi günü bizden başka toplanan var mı? Kulüplerimiz diyor, biz antrenmanlarımızı yeterli derecede yapamıyoruz, saha bulamıyoruz, oyuncu eksikliğimiz var diye. Ama bizim hiçbir eksikliğimiz yok.  Her Pazartesi günü burada 60 tane hakem o hafta oynanan maçlarda oyun kuralları ile ilgili eleştiriye uğruyor.  Yani hakem hata falan yaptıysa kimse saklamıyor.  Yani biz doğruyu bulmaya, doğruya yaklaşmaya hep çaba gösteriyoruz. Ama istiyoruz ki bizimle birlikte futbolun diğer paydaşları da gelsinler katılsınlar, hep beraber olalım”.

 Siz hakemler, kulüp temsilcileri, antrenörler, yani futbolun tüm paydaşları gerek sezon öncesi gerek sezon içinde bir araya gelemiyor musunuz?

Sene başında yapılan toplantıya bizim temsilcimiz gidiyor ve herkese söylüyor, biz eğitim vermek için hazırın ve bekliyoruz.  Ama şu ana kadar ‘tık’ yok.

 Bu konular dışarıda çok konuşuluyor, dile getiriliyor. Aslında bu konuların çözüm noktası dışarıda konuşmaktan çok bir araya gelmek olmalı değil mi? Yanılıyor muyum?

Doğru. Yerimiz belli, kurullar belli. Bir tek Uzunköprüspor teknik direktörü Mustafa Ülkü çağırıyor, oraya gidiyoruz.

 Kulüp temsilcileri tarafından dile getirilen yakınmalardan bir tanesi de, maç sonlarında, çıkan olaylarda ya da bu gibi durumlarda hakem raporları bir maç için yazılıyor diğer olaylı bir maçta yazılmıyor, görmüyoruz. Yani bir maçta olay çıkmış detayına kadar rapor yazılmış, ama bir diğer maçta yine olay çıkmış ama hakem raporunda yer almamış, ya da eksik yer almış.

Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Kısa bir süre önce bir maçta sahaya 20 kişi girdi diye Edirne’de bir söylenti çıktı. Biz de maçın hakemine, yardımcı hakemlere, gözlemci arkadaşımıza sorduk. Sahaya sadece1 kişi girdi ve polis hemen çıkardı dediler. Ama burada herkes sahaya 20 kişi girdi sanıyor. Şimdi burada 4 kişiden gelen raporun aynı olması bizim için çok önemli. Bu yeter bizim için. Zaten hakem müsabaka bittikten sonra sahayı terk eder. Güvenlik için. Hakem soyunma odasına girdikten sonra (Antrenörlerin şu beklentileri var, hakemler her şeyi görürler) nasıl görsün. Öyle bir mecburiyetleri de yok zaten. Çünkü amatör spor kulüplerinin burada bir temsilcisi olması gerekiyor. Profesyonellerde var. Temsilciler yazıyor raporları. Ben de gözlemciyim. Ben maçta sadece hakemi seyrederim. Gözlemci hakemin davranışlarını not eder. Orada olay olmuş, tribünde şu olmuş gözlemciyi ilgilendirmez. Ancak gözlemciden konuyla ilgili rapor istendiğinde gördüyse evet orada öyle bir olay oldu gibisinden yazar. Ve yapılanda genellikle bu oluyor.  Ve bizden şunu bekliyorlar. Polisiye davranalım. Hakemin böyle bir görevi yok. Zaten kuralda derki; maç için anlaşmış iki takım arasındaki müsabakaya bir hakem atanır.  Sen iki takım anlaştıysan, bütün şartları ayarladıysan ondan sonra hakem oraya gelecek. Hakem yardımcı unsur. Ana unsur kulüpler. Şimdi kulüpler sene başında toplanıyorlar, bir birlerinle görüşüyorlar ama neden konuşmuyorlar ‘Ben deplasmana geldiğimde bana kötü davranıyorsun. Ben de sana geldiğimde siz neden kötü davranıyorsunuz?’ diye. Kendi aralarında çözmeleri gereken sorunlar bunlar. Hakemler yardımcı unsur. Biz sadece kuralları uygulamak için orada bulunuyoruz.  Yani kulüplerin arasındaki anlaşmazlıkları çözmek bizim işimiz değil”

 Bir diğer sorum şu. Sanıyorum bu sezon 2 kez yaşandı. Güvenlik şartları yerine getirilmediği gerekçesiyle 2 maç hakemler tarafından tehir edildi. Bunun için söylenen de şu ‘Hakemler neden esnek davranmıyorlar? Tehir kararı verilirken güvenlik gücü geliyor. Neden devam kararı vermiyorlar?’

Şimdi şöyle. Müsabaka talimatında da var. Mesela U19’larda güvenlik istenmiyor.  Ama bu tür Süper Amatör 1.Amatör müsabakalarında güvenlik olmazsa müsabakayı oynatmayın deniyor. Güvenlik ne zaman gelecek? Müsabaka başlamadan 1 saat önce. Niçin gelecek? Deplasmana gelen takımla ilgili güvenlik alması için ve müsabakayı yönetmeye gelen hakemle ilgili. Hakemler 1 saat önce müsabaka yerine gidiyorlar, kesinlikle gidiyorlar. Kulüpler de geliyor. Güvenlik yok. Hakem bir yarım saat daha bekliyor. Biz, yani hakemler  buradan iptal edilen maçlarla ilgili Hüsnü (Çöllü) ağabeyi arayıp söylüyorlar. Soruyor kaç dakika oldu? 28 dakika oldu 29 dakika oldu. Gelen var mı yok. Maç kaçta başlayacak? 14:00’de. Hakem 14:30’da tatil ediyor. Ekstradan yarım saat daha bekliyor. Ama böyle bir bekleme mecburiyeti yok hakemin. Biz diyoruz. Kulüpler sahaya kolay çıkmıyorlar.  Amatör takım kurmak çok zor. Çok zor şartlarda geliyorlar. Hakemlerimize ‘En yüksek toleransı gösterin, bekleyin yani’ diyoruz. Ama bilinmeyen bir şey var. Müsabakanın birinde aranmasına rağmen güvenliğin gelip gelmeyeceği netleşmediği için, muallak bir durum yaşanıyor. Hakem de o zaman ben tatil ediyorum, buyurun lisansları diyor.”

 Şimdi bir tanesine bizzat şahit oldum. Karaağaç Arda-Aşçıoğlu maçında. Şöyle. Sanıyorum 18’inci 19’uncu dakikada güvenlik geldi, daha önce de güvenlik güçlerinin telefonla arandığına şahit oldu. Hakem sahaya çıkıp kulüp yöneticilerine maçı tehir ettiğini bildirirken, güvenlik güçleri geldi. Şimdi orada konuşulanlara olan şahitliğimi aktarayım. Konuşulanlar; Bu maçtan sonra burada başka bir maç yok. Bakın emniyet güçleri de geldi. Tekrar bir telefon ederek olayı anlatsanız da maçı oynasak. Tekrar oynasak. Hakemler bu esnekliği gösteremez mi? Şimdi kulüp temsilcileri, futbolcular hakemle böyle bir tartışmaya giriyorlar.

Şimdi en net şey şu. Müsabakanın başlama saatinde mutlaka güvenlik olacak. Kural olarak hakem 1 dakika sonra bile oyunu tatil edebilir güvenlik olmadığı için. Ama biz ne diyoruz hakemlere. Bekleyin. Ama iptal ettikten sonra bundan dönüş olmaz. Bu disiplini bozar. Bunun önü alınmaz. Sonra bir daha olur, yine olur. Sürer gider. Kulüpler ve kimse bu güvenlikle ilgili sorumlular bu konuya biraz daha dikkat edecekler. Ama işte koca sezonda bir çok maç oynanmış ama sadece bir ikisinde bunlar olmuş.

 Bir de şöyle bir şey var, konuşuluyor. İşte orada hakemin tecrübesi falan da öne çıkabiliyor. Mesela aynı gün olan bir maçta Yeni İmaret’te maçın başlama anında güvenlik olmamasına, geç gelmesine rağmen oradaki hakem maçı başlattı. Bunu hakemin tecrübesi, inisiyatif alması olarak yorumluyorlar.  Şimdi hakemlerim bu gibi durumlarda sorumluluk alması, inisiyatif üstlenmesi gibi durumlar normal mi?

Yok, yok. Bu durumla ilgili bilgim yok ama. Oradaki hakem arkadaşımız güvenliğin geleceğine, yolda olduğuna dair bir haber almış olabilir. Öyle bir inisiyatif yok. Bizim onlara dediğimiz, Takımlar sahaya çok zor koşullarda çıkıyorlar. Güvenlik güçlerimizde de hain 15 Temmuz darbe olayından sonra sayılarında azalma oldu. Biz de buna anlayış gösteriyoruz ve yeterli güvenlik yok falan demiyoruz. Hakemlerden hiç yeterli güvenlik lafı çıktı mı? 2 polis geliyor ama hakemlerimiz bunu yeterli görüyor. Neden ? Biz de biliyoruz ülkenin genel durumunu. Biz de hoşgörülüyüz ve kararlarınızı kullanabildiğiniz kadar kulüplerden yana kullanın diyoruz. Kulüpler varsa biz varız. Kulüpler olmazsa hakemler olmaz.

 Bir sorum daha olacak. Yine camiada konuşulanlardan yola çıkarak soruyorum. Deniliyor ki, antrenör ceza alıyor, futbolcu ceza alıyor, yönetici ceza alıyor ama hakem yaptığı hatadan dolayı ceza almıyor. Şimdi gözlemci raporlarına göre hatalı olduğu, yanlış yönettiği maçlardan dolayı hakemlere ceza veriliyor mu?

Şimdi merkez hakem kurulu, ki Edirne il hakem kurulu merkez hakem kuruluna bağlı çalışıyor. Merkez hakem kurulunun yaklaşımı şöyle; Hakem maç aldığı sürece tecrübe kazanır, iyi hakem olur. Biz ne yapıyoruz? Süper Amatör’de hatalı maç yöneten hakem biz de 1 hafta dinlendirilir ama ertesi hafta U13 liginde U14 liginde maç verilir. Bu hakem için çok zor bir şeydir. Süper Amatör’e çıkan bir hakem 2 hafta sonra U14 liginde maç yönetirse onun için zordur. Bu bir cezadır aslında. Bir uyarıdır. Ama denildiği gibi futbolcu 5 maç ceza aldı hakem de 5 maç ceza alsın bu olmaz. Hakem maça çıka çıka hakem olur. Bizim İl Hakem Kurulu’nun görevlerinden bir tanesi de hakem yetiştirmektir. Nasıl amatörler 17 yaşındaki çocuğu oynatıyorlar, gayet doğal. Bizde 18 yaşındaki hakemi yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu tür maçlarda kullanıyoruz. Zaten 18 yaşında, bir de 3 hafta maç vermedik ? Zaten Edirne’de oynanan maçların sayısı sınırlı. Nasıl hakem yetiştireceğiz biz? Elimizden geldiğince çok maç vererek ama hatalarını da burada toplantılarda eleştirerek gidermeye çalışıyoruz. Bu Süper Lig’de de  aynı. Yani mutlaka bir ceza uygulamazı var. Bizin için gözlemci raporları da çok önemli. Bir de bizde Mayıs ayında üst liglere terfi var. Şimdi lig müsabakalarında bir hakem 2 kere siyah-beyaz hata yaptı veya gözlemcilerden uyarı aldı ne oluyor o zaman. Teklif edilmeme durumu çıkıyor, puanı düşüyor teklif edilmiyor. En büyük ceza bu.

 Bir de Edirne’de galiba hakem sayısı yeterli değil ?

Yok. Artık yeterli sayıda hakemimiz var. Hatta fazlası bile var. Maç veremediğimiz için üzülüyoruz zaman zaman. Şu anda 110 hakemimiz var. 30’u aday hakem. Şimdi Mart ayında bir hakem kursu daha açacağız. Çoğu genç çocuklar. Eskilerden 4-5 hakemimiz kaldı, ağabey pozisyonundalar.

Bir birimize empati ile bakarsak, kulüpler ile yer değiştirip bakarsak hiç sorun kalmayacak.

 Yani sorun, sizin konuşmalarınızdan da anladığım kadarı ile iletişimsizlik ?

Evet. Bu söylediğimi de yazarsınız sevinirim. Hakemler kulüpleri bekliyor. Gelsinler değişen kuralları anlatalım, diyalog içinde olalım. Sorunları çözmeye çalışalım.

Check Also

Bu Mağlubiyet Hiç İyi Olmadı

Her iki takım için de sonucun çok önemli olduğu TBL 10’uncu hafta karşılaşmasında Edirnespor rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!