Anasayfa / Yazarlar / Levent Takan / RESPECT, Futbola Biraz Saygı Lütfen !!!

RESPECT, Futbola Biraz Saygı Lütfen !!!

Geçtiğimiz Pazar günü Edirne amatör futbol maçlarından birinde oldukça ilginç bir olay yaşandı.

Bunu Spor Extra’da da haber yaptık. Yeni İmaretspor ile 18 Kasım Kurtuluşspor arasındaki Süper Amatör Lig 15.hafta karşılaşması maçın hakemleri Yaşar Demir, Tugay Aydın, Ümit Terzi’nin kararıyla ilk yarı bitiminden sonra tatil edildi.

Bu kararın gerekçesinin “Şiddetli rüzgar nedeniyle yağan sulu karın hakemlerin yüzüne sert biçimde vurup görüş açılarını zorlaştırması ve soğuktan üşümeleri ve özellikle yardımcı hakemlerin maça devam etmek istememeleri. Buna devre arasında yapılan görüşmede takım kaptanlarının da onay vermesi” olduğunu öğrendik.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım.

Maçı biz de seyrettik. Evet sert bir sulu kar yağışı vardı. Soğuk muydu? Evet bir gün öncesine göre oldukça soğuktu hava, termometre Yeni İmaret sahasında 1 dereceyi falan gösteriyordu. Hissedilen birkaç derece daha az olabilir. Evet Yeni İmaret sahasının çok rüzgar aldığını biliyoruz. Orada hava sıcaklığının Saraçhane ve Yıldırım sahalarına göre birkaç derece daha az olduğunu söyleyebiliriz. Ama ne uyarı derecesinde bir rüzgar vardı ne de aşırı bir soğuk.

Mutlaka sahada büyük bir efor sarfeden oyuncular ve hareket halinde olan hakemler, maçı seyredenlerden daha fazla etkilenebilirler.

Ama futbol zaten bir kış sporu değil mi? Futbol müsabakalarının büyük bir kısmı kış aylarında, soğukta, yağmurda, çamurda, karda, kışta oynanıyor.

Ayrıca aynı gün ve aynı saatlerde Edirne Saraçhane ve Yıldırım İbrahim Acar sahalarında maçlar oynanıyordu ve oynanıp sonuçlandı.

Orada görev yapan hakemler ve futbolcular hiç mi üşümediler? Hiç mi yağmurdan, kardan etkilenmediler?

Bizzat şahit oldum. Yıldırım sahasında 11.45’te oynanan maçın hakemleri Anıl Güler-Ege Fidancı ve Emir Erdem ilk yarı bittiğinde, yağan sulu kardan dolayı adeta (teşbihte hata olmaz) sudan çıkmış Sıçan’a dönmüşlerdi ve yağışın en şiddetli saatleriydi. Maçı tamamladılar.

Ege Fidancı ve Emir Erdem Yıldırım sahasında saat 14:00’de başlayan Yıldırım GB-Osmanlıspor maçında da görev yaptılar ve maçı yine baştan aşağıya ıslanarak tamamladılar, gıkları çıkmadı.

Saraçhane’de oynanan Lalapaşaspor-Kırcasalih ve Ayşekadınspor-Subaşıspor maçı yoğun kar yağışı altında oynandı. Saha çizgileri bile zor görünüyordu, görüş mesafesi oldukça azdı ama ne bir futbolcu ne de hakemler maçı oynamamak ve devam etmemek kararı almadılar.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Edirne Şube Başkanı Sayın Bilal Turan ile ilk yarının sonunda yaptığımız söyleşide tehir edilen maçları da sormuştuk ve kendisi de konuyla ilgili aynen şöyle demişti “Biz diyoruz. Kulüpler sahaya kolay çıkmıyorlar.  Amatör takım kurmak çok zor. Çok zor şartlarda geliyorlar. Hakemlerimize ‘En yüksek toleransı gösterin, bekleyin yani’ diyoruz”

Yeni İmaret-18 Kasım maçının ilk devresinde maçın hakemleri çok üşümüş olabilir, futbolcular çok zorlanmış olabilir, rüzgar yüzünden yağan sulu kar görüş alanını etkilemiş olabilir. Ama 15 dakikalık devre arası uzatılıp biraz beklenemez miydi? Sahada bu maçtan sonra başka bir maç ta yoktu. Nitekim tehir kararı verildikten 20-30 dakika sonra o sert sulu kar yağışı yerini yumuşak kar yağışına bıraktı.

Şimdi alınan bu karar sonrası 18 Kasım Kurtuluş takımı maçın son 45 dakikasını oynamak için tekrar Edirne’ye gelecek. Zaten ekonomik dar boğazda olan amatör futbol kulüpleri için bu bir kez daha masraf demek. Ayrıca ligin belli bir sürede tamamlanması gerektiği için bu 45 dakika hafta arasında oynanacak. Amatör futbol takımlarında futbol oynayan bir çok futbolcu başka işlerde çalışıyorlar. Tekrar çalıştıkları iş yerlerinden izin almaya çalışacaklar. Maçın ikinci yarısı yine aynı kadrolarla oynanmak zorunda. İzin alamayan futbolcular olursa ne olacak?

UEFA’nın 2008 yılında gündeme getirdiği meşhur mottosu RESPECT, yani rakibe saygı, kendine saygı ve her şeyden önemlisi futbola saygı lütfen !!!

Check Also

Bu İş Bir Tek Edirne Belediyesi İle Olmaz !

Kısa geçmişte Olin Gençlik ile başlayıp, Olin Edirne ile üst sıralara taşınan Edirne’deki basketbol sevgisi, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!