Anasayfa / Diğer Spor Haberleri / Sınırsız Maraton Bu Kez Sınırı Aşamadı

Sınırsız Maraton Bu Kez Sınırı Aşamadı

 

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği’nin işbirliğinde Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 4’üncüsünün şehitler anısına düzenlendiği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na kadınlar kategorisinde katılan Duygu Turgut Boyan ve erkekler kategorisinde katılan Hasan Turgut, kategorilerinde birinci olmayı başardılar.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği’nin işbirliğinde Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 4’üncüsünün düzenlendiği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, şehitler anısına koşuldu. Selimiye Camii önünden başlayan yarı maraton, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan dönülerek Selimiye Camii’nde sona erdi. Yarı maraton boyunca Edirne’nin çeşitli tarihi mekânlarına dikkat çekilirken, yarı maratonda yaklaşık 500 sporcu koştu.

Her yıl Yunanistan’ın Kastanies köyünden geri dönülerek gerçekleştirilen yarı maratonda bu yıl Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlik nedeniyle sporcular Pazarkule Sınır Kapısı’ndan geri dönmek zorunda kaldılar. Yarı maratonda ayrıca Yunan atletlerin katılım göstermemesi dikkat çekti.

Yarı maraton ile ilgili açıklamalarda bulunan TUYUB Başkanı Önder Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda Edirne’nin tarihi dokusuna uygun bir şekilde güzergah belirlendiğini belirterek; “Her yıl olduğu gibi yine Selimiye Camii’nin önünden başlıyor. Tarihi dokuyu işleyerek Meriç ve Tunca Köprüleri, tarihi Lozan Caddesi, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan geçerek gümrükten dönülüyor. Karaağaç’ta tarihi Lozan Anıtı, Tren Garı ve yine Lozan Caddesi’nden dönerek şehrin tarihi dokusunu vurgulayacak şekilde parkurumuz dizayn edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

“Dostluğu gölgeleyenler utansın”

Akdağ, her yıl Yunanistan’ın Kastanies Köyü’nden geri dönülerek gerçekleştirilen yarı maratonda bu yıl Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlik nedeniyle sporcular Pazarkule Sınır Kapısı’ndan geri dönmek zorunda kalmaları hatırlatılması üzerine; “Biz dostluk derneğiyiz. Spor dostluktur, barıştır diyoruz. Bunu gölgeleyenler utansın. Bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan temsilcilerimiz de buradalar. Onların himayeleri çok fazla oldu. Çünkü ilde yaşadığımız sorunları aşarken çok zorlandık. Sağ olsunlar” dedi.

Birincilik ‘Turgut’lardan

Selimiye Camii önünde sona eren yarı maratonda Erkekler Kategorisinde 1.12.44.58’lik performansıyla birinci Hasan Turgut, 1.15.47.60’lık performansıyla ikinci Maksune Demir ve 1.17.01.53’lük performansıyla Argachew Assefa Tola üçüncü oldular. Kadınlar kategorisinde ise 1.28.45.13’lük performansıyla Duygu Turgut Boyan birinci, 1.34.39.56’lık performansıyla Jale Başak ikinci ve 1.39.30. 10’luk performansıyla Rachel Overrington üçüncü oldular.

Turgut kardeşler şampiyon

Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na kadınlar kategorisinde katılan Duygu Turgut Boyan ve erkekler kategorisinde katılan Hasan Turgut, kategorilerinde birinci olmayı başardılar. Atletler, birinciliklerini birlikte kutlarken, yaptıkları konuşmada kardeş olduklarını açıkladılar. Tuncelili atletlerden Duygu Turgut Boyan, yarışı kazandığı için mutlu olduğunu söyleyerek; “İki kardeş birincilik kürsüsünü paylaşacağız. Çok mutluyuz. Bu sene şehitler için koştuk. İnşallah her şey yoluna girer. Çok üzgünüz. İnşallah bütün bu olaylar sona erer. Ailelerine çok büyük sabır diliyoruz” sözlerine yer verdi.

Genetik atletler

Duygu Turgut Boyan, konuşmasında Turgut Ailesi’ndeki sporculara da dikkat çekerek; “ Ailemizde bizim dışımızda da koşucu var. Ablam eski milli atletlerdendir. Ailemizde galiba genetik bir durum var. Ben Antalya’da hazırlandım. İkimiz de milli sporcuyuz. Aynı zamanda ikimizin de antrenörü Furkan Boyan da eşim olur. Kendisine de çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca milli takımımızı 5 Mayıs’ta Sırbistan’da yapılacak dağ koşusunda temsil edeceğim. İnşallah oradan da derece ile geri döneriz” dedi.

“Ülkemize huzur ve barış gelsin”

Ablası Duygu Turgut Boyan’ın konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan erkekler kategorisinin birincisi Hasan Turgut ise birinciliğini Türkiye’ye hediye ettiğini söyleyerek; “Yarışa Tunceli’den katıldım. Dostluk Yarı Maratonu gibi bir yarışı kazandığım için çok mutluyum. Tüm şehit yakınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle şeyler olmaz. Ülkemize huzur ve barış gelir. İkimiz de burada birincilik için gelmiştik. İlk düzenlendiği zaman 6’ncı olmuştum. Kazanmak için geldim ve birinci oldum. Bu organizasyonu düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir atmosfer. Yarı maratona Tunceli’de hazırlandım. Daha önce Balkan Şampiyonluğum var” ifadelerine yer verdi.

“Tam bir yarış atmosferi vardı”

Erkekler kategorisinde ikinci olmayı başaran Maksune Demir ise eski milli atlet olduğunu belirterek; “Çok güzel bir dostluk yarışı oldu. Bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Tam bir yarış atmosferi vardı. Bu konuşumuzu tüm gazilerimize ve şehitlerimize armağan ediyoruz” dedi. Yarışa Etiyopya’dan katılan Argachew Assefa Tola ise sakatlığına ve hava sıcaklığına rağmen üçüncü olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Yarışın sona ermesinin ardından Edirne Belediye binası yanındaki otoparkta hazırlanan platformda dereceye giren yarışmacılara madalyaları ve ödülleri takdim edildi.

“Gurur duyuyorum”

Madalya töreni şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını TUYUB Başkanı Önder Akdağ yaptı. Akdağ, konuşmasında TUYUB’un düzenlediği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun her yıl farklı temalarla düzenlendiğini belirterek; “Bu yıl Bakanlığımız ve Atletizm Federasyonumuz ile istişarelerimiz sonucunda bu koşunun, bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimiz anısına koşulmasında fikir birliği yaptık. Bu anlamlı ve büyük sorumluluk gerektiren görevi bugün başarıyla yapmış olmanın gururuyla Edirne adına burada sizlerle buluşmaktan gurur duyuyorum” dedi.

“Maraton yarı ama dostluk tam”

Akdağ’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zekeriya Bayrak yaptı. Bayrak, konuşmasında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tamamlandığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Bayrak’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır yaptı. Çakır, konuşmasında Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun sloganına dikkat çekerek; “Sloganından da gördüğümüz gibi sınırsız dostluk. Maraton yarı ama dostluk tam. Önemli olan da bunu tesis etmekti. Bu yıl belki bazı sorunlar yaşadık ama hiçbir zaman biz bu bölgedeki insanlarımız, ayrı gayrı hiçbir zaman olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Biz bu bütünlüğü göstereceğiz. Bunun dışındaki konular hukukun konularıdır. Onlar, bizim halk olarak işimiz değil. Onlar devletler arası hukuk çerçevesinde yürütülecek ve sonlandırılacak iş ve işlemlerdir” sözlerine yer verdi. Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara madalyaları, kupaları ve hediye çekleri tören protokolü tarafından takdim edildi.

Haber-Foto: Uğur AKAGÜNDÜZ / Edirne Gündem Gazetesi

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!