Anasayfa / Genel / Gerçekten Türkiye’nin “Altın” Ordusu

Gerçekten Türkiye’nin “Altın” Ordusu

Geçtiğimiz günlerde Altınordu Futbol Okulları tarafından Aydın-Selçuk’ta düzenlenen büyük bir alt yapı futbol organizasyonuna davetli olarak katıldım. EdirneAltınordu Futbol Okulu sorumlularından Emre Çolakçavdar hoca arayıp “Ağabey 18-21 Mayıs tarihlerinde Altınordu’nun Türkiye çapındaki Altınordu Futbol Okulları arasında düzenlediği Elit Cup’a katılıyoruz. Seni de misafirimiz olarak götürmek istiyoruz. Şu tarihe kadar cevap verirsen rezervasyonunu yaptıracağız” dediğinde açıkçası gitme konusunda pek istekli değildim. Hatta o güne kadar dönüp bir yanıt ta vermedim. Ama Emre hoca bir kez daha arayıp “Biz rezervasyonunu yaptırdık” deyince biraz da zorunlu olarak gitmek zorunda kaldım.

Ben, bu tür davetlere pek sıcak bakan biri değilim. Daha çok, varsa kendi imkanlarım ile bu tür organizasyonlara katılmaya çalışırım. Doğrudur, yanlıştır. Ama benim doğrum da böyle.

Hal böyle olunca bu davete icap etmek zorunlu oldu. Ama iyi ki de gitmişim. Hem Altınordu’nun genel alt yapı çalışmalarını yerinde izlemiş oldum, hem de Edirne Altınordu Futbol Okulu’nda çalışmaların nasıl yapıldığını, futbolcu adaylarının ne durumda olduğunu, öğrenci-yönetici ilişkilerinin nasıl yürütüldüğünü yakından görme imkanına kavuştum.

Son yıllarda ülke genelinde bir Altınordu efsanesini izliyor, okuyor, duyuyorduk. 1927 yılında kurulan ve bir dönem Türkiye futboluna damga vuran bu kulüp, futbolun giderek paraya dönüşmesi, profesyonelleşmesi sonunda eski şaşaalı günlerini kaybederek yıldızını bir anlamda söndürmüştü. Ama 2012 yılında yeniden yapılanan ve bir anonim şirkete dönüşerek büyük bir çıkış yakalayan Altınordu hedefini doğru bir biçimde alt yapılara çevirmiş ve bilimsel çalışmalar sonunda kısa bir zamanda adeta Türkiye’nin alt yapı futbolcu fabrikası olmuştu.

Amatör Kümeye kadar gerileyen kulüp özellikle 2012 yılındaki bu şirketleşme hamlesi ile A-takım düzeyinde tekrar 1.Lige kadar yükselirken, özellikle futbolcu yetiştirme hedefini önüne koyarak muhteşem bir alt yapı organizasyonu gerçekleştirdi. Bunda, alt yapılarda daha önce örnek bir çalışmaya girmiş bulunan Bucaspor’dan 30 kişilik bir grubun şirketleşme hamlesiyle birlikte Altınordu saflarına katılması da büyük bir rol oynadı.

Gelelim turnuvaya. Bu turnuvanın Ocak  ayında yapılan bir öncesi var. Ocak ayı sonunda yine aynı yerde yaklaşık 3500 sporcunun katılımıyla Altınordu Futbol Okulları arasında düzenlenen bir turnuva yapılmıştı. Bu turnuvada göz dolduran takımlar bu kez Elit Cup adı altında bir araya geldi. Maçları izleyen Altınordu scoutlarının (futbolcu izleyen görevliler) verdiği bilgiler neticesinde Altınordu Futbol Okullarından göze batan yaş grubu takımları bu kez Elit Cup’a davet edilmiş. Edirne Altınordu Futbol Okulu’nda da 2007 ve 2008 yaş grubu takımlarını davet etmişler.

Bu kez 37 bölge futbol okulundan 1300 sporcunun katılımıyla Elit Cup düzenlendi.

Turnuva Altınordu kulübünün Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde kurduğu gerçekten muhteşem İsmet Orhunbilge (Altınordu’nun merhum efsane futbolcusunun ismi verilmiş) Tesisleri’nde düzenlenen Elit Cup’ta 3 gün boyunca yine muhteşem bir organizasyonla futbolcu adayları mücadele etti.

İsmet Orhunbilge tesisleri biri suni çim 6’sı doğal çim FİFA standartlarında 7 sahadan oluşan bir kompleks. Sahanın biri Altınordu A-Takımının antrenman sahası. Diğerlerinde alt yapı futbol çalışmaları yapılıyor. Hemen hemen her sahanın tribünü var. Ayrıca çeşitli eğitim binaları da mevcut. Altınordu’nun bu tesisten başka İzmir Torbalı’da daha modern Metin Oktay ismini verdiği bir tesisi daha var. 5 adet FIFA standartında sahadan oluşuyor. Gidip görebilme imkanımız olmadı. Ayrıca İzmir Yeşilyurt’ta 5 FİFA standartında Sait Altınordu tesisleri bulunuyor. Yani toplam 17 saha. Bize verilen bilgilere göre bu tesisleri incelemeye gelen UEFA yetkilileri Türkiye standartlarının üzerinde raporu vermişler. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor dahil hiçbir süper lig kulübünde olmayan tesisler bunlar.

ALTINORDU TORBALI METİN OKTAY TESİSLERİ
ALTINORDU YEŞİLYURT SAİT ALTINORDU TESİSLERİ

Turnuva boyunca 5 sahada aynı anda 12 maç oynandı. Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini kaldıkları otellerde yapan kafilelere Altın Ordu Futbol Okulları olarak öğlen yemeği olarak kumanyalar dağıtıldı. Kurulan yiyecek-içecek standlarında 1300 sporcunun ve yöneticinin gün boyu ihtiyaçları karşılandı.

Takımlar tek devreli 25’er dakikalık maçlar yaptılar. Her yaş grubu takımı en az 9 maç oynadı. Turnuvada uygulanan fikstürde ilginçti. Takımlar gruplara ayrılsalar da bilgisayar programı tarafından çekilen fikstür ile diğer gruplardan takımlar ile de maçlar yaptılar. Diğer günün maç programı akşamları çekilen fikstür ile belirlendi. Takımların kaçar galibiyet aldıkları, sıralamanın nasıl olduğu son güne kadar açıklanmadı. Sanıyorum böylece maç heyecanının devam etmesi düşünüldü. Aldıkları galibiyet sayısına göre belirlenen sıralama son gün belli oldu.

Tüm sahaların giriş-çıkışları ayrı ve kapları var. Kapılarda görevliler ellerindeki listeye göre takımları sahalara aldılar. Saha içinde üstünde Altınordu logolu tişört bulunmayan hiç kimseye izin verilmedi.

Sağlık hizmetleri konusunda turnuva boyunca en az bir ambulans hazır bekledi. Saha içinde Sağlık Bakanlığı Acil Ekipleri görev yaptı. Güvenlik için de her gün bir jandarma ekibi tesiste hazır bulundu.

Böylesine devasa bir organizasyonu yürütmek gerçekten kolay bir iş değil. Kızlı erkekli onlarca görevli çalıştı. Aksaklıklar, eksiklikler yok muydu? Elbette vardı. Böylesine dev bir organizasyonda, hele Türkiye’de eksiklik, aksaklık olmaması zor tabii. Örneğin, 1300 kişinin ve bunların çocuk oldukları düşünüldüğünde ortalığın biraz kaotik olması anormal sayılmaz. Bu kadar çocuğun olduğu yerde ortalığın derli toplu kalması oldukça zor. Nitekim özellikle verilen kumanyalar sonrası oluşan çöpler düzenli olarak toplanmadı. Hatta bazı noktalarda ertesi güne kalan çöp yığınları dikkati çekti. Ama bunlar biraz daha dikkatli bir planlamayla düzeltilecek şeyler. Asıl olan çocukların yedikleri, içtiklerinden arta kalanları olur olmaz yerlere atmamaları. Bunu da ancak yerel futbol okulu sorumluları sağlayabilir. Öğrencilere sadece futbol eğitimi vermek yetmez. Altınordu Futbol Okulları’nın ana sloganı “İyi Birey, İyi Yurttaş, İyi Futbolcu” sadece futbol eğitimi ile olmaz kuşkusuz. İyi birey ve iyi yurttaş olabilmek için yerel futbol okulu sorumluları bu çocuklara yurttaşlık dersi de verebilmeli. Ama tabii hocaların, sorumluların da sadece futbol bilgisine sahip olması bunun için yetmez, sorumluların da yurttaşlık bilincine sahip olabilmesi gerekiyor.

Abartmadan söyleyebilirim ki, aynı zamanda bir Edirneli olarak göğsümü kabarttı; Altınordu Edirne Futbol Okulu kafilesi turnuvanın en örnek kafilelerinden biriydi, hatta en iyisiydi.

Turnuva boyunca, maç esnasında, maçlar dışında maç sıralarını beklerken sporcu disiplininden milim sapmadan örnek bir davranış sergilediler. Hocalarının rehberliğinde her kumanya sonunda çöplerini çöp torbalarına toplayıp çöp konteynerlerine attılar. Maalesef bir çok yerel futbol okulu kafilesi başıboş bir görüntü verdi. Maçına 5 dakika kala futbolcusunu arayan sorumlular vardı. Sanıyorum bunu turnuvayı düzenleyen yetkililerde görmüştür ve yerel futbol okulu sorumlularına gereken uyarıları yaparlar diye düşünüyorum. Yoksa bu muazzam organizasyon merkezi olarak ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, yerelde buna uyulmazsa istenilen hedefe ulaşmak zor olur.

Tüm maçları Altınordu scoutları izlediler ve göze çarpan, kabiliyetli, gelecek vadeden oyuncuları yerel okul sorumlularına bildirerek bu oyuncular için özel dikkat verilmesini ilettiler.

Anlatacak çok şey var ama, yazı oldukça uzun oldu. Şimdilik yazıyı noktalayalım ve bir diğer yazıda Edirne’deki alt yapı çalışmalarını irdeleyelim. Bence Edirne alt yapı futbolunda son birkaç yıldır çok önemli şeyler yapılıyor. Bunları dile getirmek lazım.

 

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!