Anasayfa / Basketbol / Bu İş Bir Tek Edirne Belediyesi İle Olmaz !

Bu İş Bir Tek Edirne Belediyesi İle Olmaz !

Kısa geçmişte Olin Gençlik ile başlayıp, Olin Edirne ile üst sıralara taşınan Edirne’deki basketbol sevgisi, Olin Edirne’nin yanlış yönetim tercihleri sonucu tarihe karışmasının ardından Meriçspor ile tekrar canlandı ve akabinde Edirnespor ile tekrar üst seviyelere taşındı.

Geçtiğimiz yıl Bölgesel Lig’den 2.Lige yükselen Edirnespor’un bu sezon da yakaladığı rüzgarla Edirneli basketbolseverler 1.Lig umudu yaşamaya başladı. Lig bitti ve Edirnespor ligi 3’üncü sırada tamamladı, gözler federasyondan gelecek davet teklifine çevrildi ve beklenen davet geldi.

Geldi gelmesine ama, şişeden cin çıkmadı. Çıkması da çok zordu zaten. Bugün Spor Extra’da da haberini yaptığımız üzere Edirneli iş sahipleri ile yapılan toplantıda beklenen destek çıkmayınca Edirnespor yönetimi de basketbol şubeyi kapatma eğilimine girdi. Lige katılım bedelinin yatırılacağı Perşembe gününe kadar da maddi destek bulunamazsa yönetim basketbol şubesini kapatacak.  Bana ulaşan bilgiler bu yönde.

Zaten gerek futbol, gerek erkek basketbol, gerekse kadın basketbol takımının en büyük sponsoru durumunda olan Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan bu konuyla ilgili sinyalleri geçtiğimiz günlerde Hudut Gazetesi’nde yayınlanan söyleşisinde;

“EDİRNELİLER DESTEK VERİRSE DEVAM EDECEĞİZ”

“Davet gelirse kamuoyuyla da paylaşacağım. Birinci lige çıktığınızda iş profesyonel dönüyor. Belediyenin bütçesinden yarım etmem mümkün değil. Sosyal Güvenlik Kurumu devreye giriyor. Tüm sporcuların en üst primden ödenmesi gerekiyor. Yaklaşık 3-3,5 milyon TL arasında bir rakamdan bahsediliyor ligde. Edirneliler destek verirse devam edeceğiz vermezlerse çok da düşünmüyorum açıkçası. Su parasını yatırmayacaksın, emlak vergisini yatırmayacaksın, spora destek olmayacaksın, forma almayacaksın kombine almayacaksın, ben nasıl yapayım tek başıma bunları?” diyerek vermişti.

Bugün sayın Recep Gürkan’ın da katıldığı ve Edirneli iş sahipleri ile yapılan toplantının detaylarına burada girip uzatmak istemiyorum. Spor Extra’daki haberin içinde var.

3 yıl kadar süreyle Olin Edirne basketbol kulübünde, sonra da bir o kadar Edirnespor kadın basketbol takımında basın ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yaptım. Maddi anlamda bu işlerin ne kadar zor yürüdüğünü Edirne’de bilen az sayıda insan arasında olduğumu söyleyebilirim. Bu her iki kulüpte de görevimden dolayı bir çok irili ufaklı sponsorluk görüşmelerinde bulundum. Ve gördüm ki bu işler Edirne’de çok zor. Edirneli iş sahipleri sponsorluk konusuna pek sıcak bakmıyor, elini cebine atmıyor. Elbette bunun bir çok nedeni var. Neden böyle, niçin destek verilmiyor? Edirneli iş sahiplerini cebinde akrep mi var ? Bütün bunların nedenleri var ve konuyla ilgili benim de tecrübelerimle tespitlerim ve düşüncelerim var, ama bu belki başka bir yazının konusu.

Evet hayal etmek güzeldir ama gerçekler de emek ister. Sadece emek de yetmeyebilir. Şartlar ve yaşanılan zaman da hayallerin gerçeğe dönüşmesini belirler.

18 takımla oynanan Türkiye Basketbol Ligi oldukça pahalı bir lig. Bu ligde takımların bütçeleri 5 ila 10 milyon TL arasında değişiyor. Biri benchte ikisi oyunda 3 yabancınız olmalı. Yerli oyuncularınızın 2.Lige göre daha üst düzeyde olması gerekiyor. Elbette daha az bütçeyle de kadro yapabilirsiniz, ama bu kurtlar sofrasında ancak bir sezon tutunup tekrar geldiğiniz yere dönersiniz ve bütün emekleriniz heba olup gider, onca para çarçur olur, içlerinde basketbol sevgisi taşıyan yüzlerce taraftarınız hayal kırıklığı ile baş başa kalır.

Edirnespor kongresinde ibraz edilen rapordan yola çıkarsak basketbol şubenin bütçesi yaklaşık 1 milyon TL. Kongreye sunulan raporda bu bütçenin çeşitli sponsorlardan alınan paralarla oluşturulduğu belirtilse de bu takımın tek sponsoru Edirne Belediyesi. Gerek belediye bütçesinden gerekse gene belediyenin gayretleriyle bulunan sponsorlardan gelen paralarla oluşuyor bütçe.

1 milyonluk bir bütçeye bile zorlanan, sezonu zor ekonomik şartlar altında ve ekonomik sıkıntılarla geçiren, oyuncu maaşlarını zamanında ödeyemeyen bir Edirnespor 1.Lig serüvenini gerçekleştirmek için gerekecek 4-5-7 milyon TL’nı nasıl ve nereden bulacak? Bunun yanında dövizin nerelere gideceği, ekonomik kriz söylentilerinin de oldukça fazla dile getirildiği gerçeğini de göz ardı etmemek gerek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Edirnespor kongresinde bu soruyu başkan sayın Savaş Üner’e de sormuştum. Başkan dedim, siz gerçekten 1.Lige çıkmayı istiyor musunuz? Evet deyince, bütçeyi nasıl bulacaksınız? Kulübün yeni tahmini bütçesini 3 milyon TL olarak açıkladınız. Muhtemelen buradan basketbola gene en fazla 1 milyon TL aktarılabilir. Peki geri kalanı nasıl planlıyorsunuz? Başkan buna 1 milyon da ‘iddaa’ geliri ekleneceğini söyledi. Eder 2 milyon. Birinci lig için yeter mi ? Bence yetmez. Geçtiğimiz yıl yapılan bir söyleşide Türk basketbolunun önemli isimleri arasında yer alan,  bu piyasayı çok yakından bilen ve geçtiğimiz günlerde geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonrasında aramızdan ayrılan merhum Doğan Hakyemez’in 1.Lig takımlarının bütçelerinin 7-10 milyon TL arasında olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Belki biraz abartılı bulabilirsiniz ama 4-5 milyonun altında da  1.Lig bütçesi olamayacağı gerçektir.

Başkana 2 milyon bütçenin yetmeyeceğini hatırlattığımda forma sponsoru falan buluruz dedi. İyi niyet, pozitif düşünmek gayet güzel bir şey, ama bunların içini doldurmak kaydıyla.

Bir yola çıkarken, hedeflerinizi belirlerken bilimsel planlarınız, yol haritanız olmalı. Adım adım nereye nasıl varacağınızı önceden tespit etmek zorundasınız. Biz hele bir yola çıkalım, yolda buluruz diyemezsiniz. Derseniz hedefinize varamazsınız, ya da varmanız ancak olağan üstü mucizeler sonucu olur.

Bu konuda bizim elimizde bir Olin Edirne örneği var. Hedefsiz, oluşan şartlara göre, ele gelen fırsatlara göre şekillenen bir yol. Aman bir fırsat yakaladık, yola çıkalım, yolda buluruz mantığı ile hüsranla biten bir son. Bir kez yaparsan hata, bu hatayı ikinci kez yaparsan tercih olur.

Sanıyorum Edirnespor yönetimi de benim bu düşünceme yakın bir düşünce içine girip, şehirden belediye dışında başka bir destek gelmeyeceğini görünce bu işten vaz geçmiş. Edirnespor başkanı Savaş Üner’e yakın kaynaklardan aldığım bilgilere göre Başkan Üner “1.Lige katılamayacaksak basketbol şubeyi kapatalım. Geçen sezon 1.Lige çıkmak için bir sürü zorluk içinde son topa kadar mücadele ettik. Şimdi bu fırsatı yakaladık. Ama bunu gerçekleştirebilecek maddi sinerjiyi yaratamıyoruz. 2.Lig’de kalsak ne olur. 1.Lig hedefimiz olmayacak. Hedefimizin olmadığı bir ligde neden devam ederek, buraya ayıracağımız parayı çar çur edelim” düşüncesinde.

Kendine göre haklı olabilir. Bana ulaşan bilgilere göre böyle düşünüyorsa şayet, haklı nedenleri vardır elbette.

Benim düşünceme gelirsek, benim penceremden “Daha ufak bütçeyle, imkanlar dahilinde bu basketbol ateşinin 2.Ligde yanmaya devam etmesi, plan ve programla, alt yapıya da ciddi yatırımlar yaparak oluşturulacak hedeflerle yola devam etmek Edirne’de basketbolun geleceği için daha gerçekçidir.” diye gözüküyor.

Ama, bu işin çok zor olduğunu çok yakından biliyorum. Birilerini memnun etmek, birlerinin ‘kariyerini’ yüceltmek, egosunu tatmin etmek, alameti kendinden menkul farikasını ‘parlatmak’ sonucunu getirecekse, başka kimseye yararı olamayacaksa ve belediyeden başka da bir yerlerden sponsorluk gelmeyecekse şayet basketbol şubeyi kapatmak en iyi karardır diye de düşünüyorum bir yandan.

İnşallah Perşembe güne kadar mucize olur ve şişeden cin çıkar, Edirne’de basketbol ateşi yanmaya devam eder.

Not: Bu arada kuvvetle muhtemelen kadın basketbol takımı da dükkana kepenk vuracak ve kapatacak. Artık okul maçlarında buluşur Edirneli basketbolseverler.

Madem basketbol defterini açtık, önümüzdeki günlerde bu konuda daha başka şeyler de yazmaya devam edelim.

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!