Anasayfa / Genel / Suat Önengüt’ü Yitirdik

Suat Önengüt’ü Yitirdik

Edirne bir değerini daha kaybetti. Edirne’mizin tanınmış ve sevilen simalarından Suat Önengüt 73 yaşında yaşama veda etti.

Edirnespor’da uzun yıllar yöneticilik yapan Önengüt, Türkiye Futbol Federasyonu Edirne İl Temsilciliği görevinde de bulundu.

Suat ağabeye Allah’tan rahmet ailesine, sevenlerine ve Edirne spor camiasına baş sağlığı dileriz.

Cenazesi 5 Ocak Cumartesi günü ikindi namazının ardından Eski Camide kılınacak cenaze namazından sonra Yeni Şehir Mezarlığına defnedilecektir.

Suat ÖNENGÜT
1946 Kayseri doğumludur ama 1950 yılından itibaren O tam bir Edirne’li olmuş İlk Orta ve Lise Eğitimini buram buram tarih kokan Edirne’mizin güzide okullarında tamamlamıştır..
Futbolu çok seven Suat Önengüt babasının muhalefeti yüzünden futbol hayatını devam ettiremez ve baba mesleğini tercih eder, Babası Edirne’mizde unutulmamıştır halen Behzat Bey olarak anılır,Ticarete atıldığında babasından “Ticaretin en büyük hilesinin,dürüstlük olduğunu” öğrendiğini ifade eder Suat bey ve ticaret hayatı boyunca bu öğretiyi kendisine düstur edinir..
Yıllarca Edirne Spor’da yöneticilik hayatının yanında 10 yıla yakın da siyaset ile Edirne’mize hizmet etmeye çalışır, Üç yıl belediye meclis üyeliği yapar, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliklerinde bulunur, Futbol aşkından vazgeçemez,Türkiye Futbol Federasyonu temsilciliği görevini üstlenir,Birçok sivil toplum kuruluşlarında,derneklerde Başkanlık ve yöneticilik yapar,Bu kadar faal bir insan olan Suat ÖNENGÜT hastalık derecesinde de Antika meraklısıdır ve çok güzel tarihi objelere sahiptir, Antika sevdası onu Edirne’mizin Tarihi güzelliklerine karşı aşırı duyarlı yapmıştır bu yüzden Edirne mizin Tarihi dokusunun korunarak Kaleiçi Konaklarının korunması kollanması yolunda çalışmalara itmiş bu güzel konakların restore edilerek Turizme kazandırılması hususunu her yerde savunmuştur…
Suat ÖNENGÜT ayaklı tarih kitabıdır aslında Kaleiçi’nde geçen çocukluğu sayesinde, Edirne’mizin gülü olan Yahudi vatandaşlarımızla iç içe geçmiştir bütün gençliği, Eski Edirne ile ilgili yaşam tarzı ve o günlerdeki arkadaşlıklar,ticaret hayatı ile ilgili sohbetler açıldığında duyulmamış hikayeler dinlersiniz Suat ÖNENGÜT’ten..
Okumayı ve Şiir yazmayı çok seven Suat ÖNENGÜT “Duygu Damlacıkları” isimli bir şiir kitabını yayınlamıştır..Aşağıda Kaleiçi Yahudilerinden Eti ve Marko’nun 1991 yılında Edirne’den gidişlerinin ardından yazdığı bir şiiri paylaşıyoruz..
GÜLE GÜLE…..
On beş yıl dopdolu bir arada yaşadık
Şu dünyada biz ne kadar kafadardık.
Bir rüya sanki o güzelim hatıralar
Sanki ayrılmayacaktık daha uzun yıllar.
Üzmeyelim kendimiz sonu yok ızdırabın
Gülelim eğlenelim belki yokuz yarın
Misafiriz şimdi biz bu dost hanede
Yinede ayrılmayacağız aylar yıllar geçse de.
En yakın arkadaştınız dünyada bize
Daha çok anlatacaklarımız vardı size
Bu kalbimizde kurduğumuz Aşiyan’da
En yakın dostlar, bizleriz şu fani dünya’da…
06 Nisan 1991

Kaynak:www.edirnetarihi.com

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!