Anasayfa / Genel / Vakit Geçirmeden Önlemler Alınmalı

Vakit Geçirmeden Önlemler Alınmalı

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Karaağaç Ardaspor-Yıldırım GB maçında tatsız bir olay yaşadık ve Yıldırım GB oyuncusu Gökalp Suzan kardeşimizin ayağı kırıldı. Maalesef futbolda bu tür şeyler yaşanıyor çeşitli nedenlerden dolayı. Biraz daha dikkatle bunları azaltmak mümkünse de tamamen önüne geçmenin bir yolu yok.

Dikkat çekmek istediğimiz başka bir şey. Önemli olan bu tür olaylar olduğunda en hızlı ve bilinçli bir şekilde müdahale edebilmek.

Biliyoruz ki, yerel futbol liglerinde ambulans bulundurma zorunluluğu yok. Türkiye Futbol Federasyonu yönetmeliğine göre ev sahibi takım isterse ücretini vererek maç boyu ambulans temin edebilir. Ama bunun pratikte hiçbir işlevi yok. Büyük maddi zorluklar ve fedakarlıklar ile yönetilen amatör futbol kulüplerinin bunu gerçekleştirmeleri imkansız.

Bir çok ilde yapılan yerel futbol karşılaşmalarında çeşitli sakatlıkların ve hatta ölümle sonuçlanan saha içi olayların olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz. Bir çok yerde sahalarda sağlık görevlisi dahi bulunmuyor.

Neyse ki Edirne’deki amatör futbol karşılaşmalarının çok büyük çoğunluğunda maç boyunca sağlık görevlileri görev yapıyor.

Ama maçlar boyunca bir ambulansın da hazır olması genç amatör futbolcu kardeşlerimizin sağlığı açısından çok daha önemli.

Edirne ASKF’nin programında vardı ve epey bir süre önce en azından Saraçhane sahasında bir sağlık odası oluşturulması ve burada bir doktor ve sağlık görevlisinin maçlar boyunca hazır bulunmasını gerçekleştirmekte sona yaklaştıkları açıklanmıştı. Ama ne olduysa bu hala gerçekleşmedi.

Edirne küçük yer. Her hangi bir sakatlık halinde çağrılan ambulans sahaya 10-15 dakikada ulaşabiliyor.

Ama Gökalp Suzan olayında bir şeyi gördük. Çağrılan ambulans sahaya giremedi. Çünkü kapının önünde fiziki engel vardı. Oyuncu ambulansa en az 50 metre mesafeden sedye ile taşındı. Bazı olaylarda bu mesafe ciddi sorunlar çıkarabilir. Ambulansın sahaya girip oyuncuya en yakın mesafede müdahale edilmesi çok daha yararlı olacaktır.

Şimdi bu engelin Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından en kısa sürede ortadan kaldırılacağına inanıyoruz. Ayrıca 1 nolu sahanın da fiziki koşulları sahanın içine ambulans girmesine olanak tanımıyor. Burası için nasıl bir çözüm bulunacak bilemiyoruz.

Olayın takipçisi olacağız.

HAKEM ARKADAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Gökalp Suzan kardeşimizin ayağının kırılması sırasında enteresan bir olay yaşadık. Olayın olması ile sahada görev yapan Spor Extra muhabiri arkadaşımız, duran maçta olaydan görüntü almak için sahaya girdi. Bu onun işiydi ve arkadaşımız da görevini layıkıyla yapmak istedi ve yaptı.

Ama gel gör ki maçın hakemi Mehmet Vargün, arkadaşımıza kim olduğunu sordu (Doğrudur) arkadaşımız da Basın Tanıtım Kartını gösterdi. Ama hakem arkadaşımız “Ben sizi tanımıyorum” diye ilginç bir söz söyledi. Tanıyıp, tanımamak gibi bir zorunluluk yok. Tanımayabilir. Burada önemli olan tanınmak değil, basın görevlisi olup olmadığının tespitidir. Bu da yetmedi; durmuş bir maçta, bir çok kişinin sahaya girdiği bir olay anında maçın hakemi, görev yapan arkadaşımıza “O zaman sizi kale arkasına alalım” gibi absürd bir söz söyledi.

Yönetmeliğe göre basın mensupları maç boyunca kale arkasında görev yaparlar. Ama burada durum farklı. Maç durmuş, ambulans bekleniyor. Çok önemli bir sakatlık olmuş. Basın mensubunun görevi bu olayı en net biçimde kamuoyuna ulaştırmak.

Kaldı ki biz bu kale arkası tartışmasını birkaç yıl önce yaşamış ve çözmüştük. Veya çözdüğümüzü zannediyorduk. Saraçhane sahalarının kale arkaları fiziki olarak basın mensuplarının görev yapmasına müsait değil. Bu olayı bir kez daha tartışmak istemiyoruz.

Futbol bir sac ayağı gibi. Kulüpler, hakemler, basın, taraftar. Bu ayaklardan biri işlevini yitirirse, yani bu ayaklardan biri zarar görürse, ayakta durulmaz, sac ayağı yere sağlam oturmaz. Her kesim bir birine yardımcı ve anlayışlı olmak zorundadır. Biz Spor Extra olarak gerekli yardımı ve anlayışı gösterdiğimize inanıyoruz.

Bu sorunları aştığımızı sanıyorduk. Bir kez daha hatırlatalım dedik.

Check Also

3 Altın Puan 90+4’de Geldi

Edirnespor önemli bir deplasmandan 3 puanla dönmeyi başardı. BAL 11.Grup 8’inci hafta karşılaşmasında Alibeyköyspor’a konuk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!