Anasayfa / Genel / “Bu Takımın Şampiyon Olmasını İstemeyen Adam Değildir”

“Bu Takımın Şampiyon Olmasını İstemeyen Adam Değildir”

Edirnespor Başkanı Savaş Üner ile söyleşimizi Edirnespor’un 53’üncü kuruluş yıldönümü olan 9 Mayıs 2019 Perşembe günü gerçekleştirdik. Başkan Üner’de söyleşimizin hemen başında bu tarihe dikkat çekerek, çok önemli bir yıldönümünde bu söyleşiyi gerçekleştirdiğimizi söyleyerek, tüm camianın kuruluş yıl dönümünü kutladı ve tüm çabalarının Edirnespor’u uzun yıllar yaşatmak ve özlenen başarıları yakalamak olduğunu ifade etti.

Sizlerden gelen tüm soruları ve kamuoyunda dile gelen tüm soruları hiç çekince koymadan açık açık kendisine ilettik ve kendisinden de çok açık ve samimi cevaplar aldığımızı düşünüyorum.

Sanıyorum sorulmayan soru kalmamıştır. Biz görevimizi yaptık ve işimizin gereği tam bir tarafsızlık içinde sorularımızı sizlerin adına sorduk ve yanıtlarını aldık.

Bundan sonra artık okuyucunun kendi değerlendirmesine kalıyor.

Bu bölümde futbol takımı ile ilgili soru ve cevapları bulacaksınız. Söyleşimizi uzun olma ve okunmama riskine karşı hiç kesmeden, özetlemeden yayınlıyoruz. Çünkü artık akıllarda hiçbir soru kalmasın istiyoruz.

Basketbol takımı ile ilgili sorularımızı ve Başkan Savaş Üner’in konuyla ilgili yanıtlarını 11 Mayıs Cumartesi günü yayınlayacağımız ikinci bölümde bulacaksınız.

Levent Takan

 

Taraftarlardan aldığımız şu soruyla başlayalım söyleşimize sayın başkan; Yeni sezonda Adnan Toros ile devam edilecek mi? İnşallah edilmez. Alt yapıdan yetişen yetenekli gördüğüm Batuhan ve Medet neden gönderildi takımdan?  Böyle çocuklara ve alt yapıdan gelen  genç futbolculara 2-3 sene sabredilse takım daha iyi yerlere gelmez mi? Her sene 10-15 transfer yapılıyor sonuç hüsran.

SAVAŞ ÜNER:  Alt yapıdan gelen çocuklar neden gönderildi den başlayalım. O çocuklar kendileri gitmek istedi, yani Batuhan ve Medet. Hatta Batuhan’ın Kavaklıspor’a gitmesini ben de istedim. Bu çocukların daha yaşları genç. Bizde süre alamıyorlardı. Sonuçta bu çocuk yarım saat, 45 dakika, ilk devre veya ikinci devre yeni ligde oynadığı zaman daha fazla tecrübe kazanıyorlar. O yüzden biz de Kavaklı Belediye Başkanı ve kulüp başkanı ile konuştuk ve size futbolcu lazımsa, devre arası epey bir oyuncu gönderiler, onlar da bu teklifimizden memnuniyet duydular. Bunun üzerine biz de Batuhan’ın durumu anlattık, kendisi de bunu kabul etti ve Kavaklıspor’a gitti.

Medet’e gelince. O da gitmek istedi ve biz onu da Kavaklıspor’a göndermek istedik. Çünkü Medet yetenekli ve gelecek vaat eden bir futbolcu. Ama Medet “Ben Edirne 1.Amatör’de oynayan Mega Genç’e gitmek istiyorum” dedi.Bizim de ayrılmak isteyen hiçbir futbolcuyu zorla tutacak halimiz yok.

Altyapıdan, U17, U19’lardan A-takımı antrenmanlarımıza sürekli çıkan 4-5 oyuncumuz oluyor. Kalecileri bile A-takım kalecileri ile antrenman yapıyorlar. İnsanlar ‘O neden gitti, bu neden gitti’ diye soracaklarına, antrenmanlara gelip izleseler, alt yapı için neler yaptığımızı da görecekler.

Adnan Toros ile devam edip edemeyeceğimize gelince. Önce bir kongremizi yapalım. Bakalım biz mi devam edeceğiz, başka arkadaşlar mı göreve gelecek, kim gelecek? Bu durum netleşmeden Adnan Toros ile devam edip etmeyeceğimizi netleştiremeyiz. Bu konuda benim net cevap vermem şimdilik doğru değil.

“DEVAM EDERSEM, ADNAN TOROS İLE ÇALIŞABİLİRİM !”

Adnan Toros ile ilgili bir başka soru da şöyle; Adnan Toros ile tekrar çalışır mısınız?

SAVAŞ ÜNER: Ben devam edersem, çalışırız herhalde, neden çalışmayalım ki? Geçmiş dönemlerde de hocalarımızla devam ettik. Ama yine bu konuyu oturup hep beraber konuşur bir karara varırız. Ben kulüp başkanı olsam da sonuçta başımızda bir belediye başkanımız var, onunla da oturup konuşuruz ve bir karara varırız.

“KULÜBE HİÇ BİR ZAMAN SİYASET BULAŞTIRMADIM !”

Merak edilen ve en çok tartışılan konu “Son 3 hafta da ne oldu da 5 puan öndeyken 1 puan geriye düşüp şampiyonluğu kaçırdık”. Evet ne oldu da şampiyonluk gitti?

SAVAŞ ÜNER: Önce şunu söylemek isterim. Bu soru sorulurken bizi yıpratan ve üzen sözler de söyleniyor ve biz de okuyor, duyuyoruz. Ama herkes emin olsun ki, onların üzüntüsünden biz yüz kat daha fazla üzülüyoruz. Çünkü onlar gelip sadece maç seyrediyorlar, ama biz bunlarla yatıyoruz, bunlarla kalkıyoruz. Ben evime gitmiyorum, çoluğumu, çocuğumu görmüyorum. Gecemi gündüzüme kattım ve bu takımla uğraştım. Benim yaşadığım stresi ve üzüntüyü benim yakınımdakiler biliyor. Bir de “Seçim bitti, şampiyonluk gitti” diyorlar. Böyle bir düşüncemiz varsa bunu yapan şerefsizdir, namussuzdur. Bu kadar açık ve net. Ben başkanlığım süresince Edirnespor’a siyaseti karıştırmadım. Benim yönetimimde  AK Partili, MHP’li CHP’li üyeler var. Hep beraber oturup hep beraber karar veriyoruz. Ben hiçbir zaman tek başına karar veren olmadım. Genel kaptanımızla, sportif direktörümüzle, yöneticilerimizle hep beraber karar verdik.

Takımımız şampiyonluk için yeterli miydi? Yetersizdi. Bizim kadromuzda şampiyonluk yaşamız, final maçları oynamış oyuncular yoktu. İlk yarı zaten biz şampiyonluğa oynayacak bir takım kurmadık. Ama kafa kafaya gidersek bizim planımız vardı, ikinci yarı takviye yapıp şampiyonluğu zorlarız diye düşünmüştük. İlk yarı iyi gittik ama ilk yarı sonunda 11 oyuncu ile yollarımız ayrıldı.

“BU TAKIMIN ŞAMPİYON OLMASINI İSTEMEYEN ADAM DEĞİLDİR”

Giden bu oyuncular kendileri mi gitti, yoksa hoca değişikliğinden sonra Adnan Toros’un isteği ile mi gönderildiler ?

SAVAŞ ÜNER: Bizim raporumuz, Genel Kaptan, Futbol Şube Sorumlumuz ve hocanın raporları doğrultusunda giden oyuncular. 11 oyuncu ile yollarımızı ayırdıktan sonra ikinci yarıda 8 oyuncuyu da kadromuza kattık. Ama aldığımız bu 8 oyuncudan tereli faydayı alamadık. Bu 8 oyuncudan sadece 1-2 oyuncu kadroya girip oynayabildi. Ama şansımız yine iyi gitti, Allah’da yanımızda oldu ve son 3 haftaya kadar iyi gidip 5 puan önde olduk. Son 3 haftaya 5 puan önde girip bu şansı yakaladıktan sonra ben bu kadar adi, şerefsiz miyim, Edirne’nin bu zamana kadar  özlemle beklediği şampiyonluğa engel olacak kadar karaktersiz bir insansam Allah zaten benim belamı versin. Bu herkes için geçerli. Hoca için de geçerli, oyuncu için de geçerli, Genel kaptan, Belediye Başkanımız… Bunu isteyen adam, adam değildir. Yani bu takım şampiyon olmasın diyen.  Ama bazı insanlar o kadar rahat atıp tutuyorlar ki. Yok kulüp maçı sattı, yok bunu yaptılar. Bunun için açıkçası çok kırgınım. Yıllardan beri Edirnespor ne haldeydi, biz nerelere getirdik. Geçmişimizi göreceğiz ki, geleceğimizi görelim.

“İKİNCİ YARI TRANSFERLERİMİZDEN VERİM ALAMADIK !”

Siz de söylediniz, seyredenler de gördü. Alınan bu 8 oyuncudan verim alınamadı, çoğu kadroya giremedi. Şimdi bunlar yanlış transferler miydi?

SAVAŞ ÜNER: Şimdi bu transferler genel kaptan, futbol şube sorumlusu ve hocanın bilgisi dahilinde alındı. Ben hiçbir zaman transferlere karışmadım. Herkes bilsin. Ben kulübün başkanıyım ve ağırlıklı olarak işin finans kısmıyla ve işletmesiyle ilgileniyorum. Bide futbol şube sorumlumuz, basketbol şube sorumlumuz var. Onları niye görevlendiriyoruz ? O zaman her şeyi ben yapayım. Genel kaptan var, futbol şube sorumlusu var. Biz bir komite kuruyoruz, onlar çalışıyor. Komitenin içine ben de giriyorum. Tespit edilen futbolcu isimlerini yönetimde konuşup ona göre alıyoruz. Aldığımız 8 oyuncu bilinen, araştırılan ve geçmişi iyi oyunculardı. Ama bazen maya tutmuyor ve olmuyor. Ancak 2-3 oyuncudan yararlanabildik. Elbette yaptığımız transferlerde hatalar oldu.

Adnan Toros’un bir İstanbul spor haber sitesine yaptığı röportajda kadronun şampiyonluk için yeterli olmadığını söylediğini okuduk ve ayrıca ara transferde istediğimiz oyuncuları alamadık gibi bir açıklaması var.

SAVAŞ ÜNER: Ara transferde onun da verdiği isimler var tabii. Sonuçta komite olarak araştırdık ve onun da verdiği isimlerden aldıklarımız oldu. Şimdi ben  suçluyum, bu suçlu, şu suçlu dememize gerek yok. Sonuçta bu hata hepimizin hatası.

“EVET SON HAFTALARDA GRUPLAŞMA OLDU !”

Genel olarak tartışmaların çıktığı ana nokta son 3 maça 5 puan önde girip ligi 1 puan geride kapatması Edirnespor’un. Şimdi  burada, sosyal medya üzerinden gelen sorularda da var, ortalıkta tartışılan, dedikodu, rivayet şu veya bu diyelim. Denilen şu; Takım içinde oyuncu gruplaşmaları oldu. Edirneli futbolcular, hocanın yapmış olduğu transferler ve bunların hiç birine dahil olmayan oyuncular gruplaşma oluşturdu.

SAVAŞ ÜNER: Son haftalarda bunu biz de gördük. Biraz gruplaşmalar oldu. Hocanın getirdiği oyuncular, Edirneli oyuncular gibi değil de, ama ikili bir gruplaşma oldu. Söylenecek fazla bir şey yok aslında.

Sizin yönetim olarak bu gruplaşmayı önleyecek, ortadan kaldıracak girişimleriniz oldu mu?  Müdahale etmediniz mi?

SAVAŞ ÜNER: Genel kaptanımız olsun, şube sorumlumuz olsun, hepimiz bu gruplaşmayı kırmak istedik. Bunun için de her şeyi yaptık. Ben gecemi gündüzümü tesiste geçiriyorum.  Herkesin tek tek derdini dinledik. Yok maaşını alamamış, yok para alamamış.

Hepsi burada kayıtlı. Hepsini getirdim. Kim ne almış, kim ne almamış.

“BİR KAÇ OYUNCU DIŞINDA KİMSEYE BORCUMUZ YOK !”

Şimdi bu konuyla ilgili bir taraftarın ilettiği soru da var. Şöyle demiş; Her sene futbolculara paraları verilmiyor. Bir tek  futbolcu bütün paramı aldım demedi şimdiye dek . Bu sene de aynı olay. Adamlara 20-21 maç parasını vermemişsin, peşinatlarının tamamını alamayan varmış. Hatta primleri bile duruyormuş, kusura bakmayın da siz nasıl şampiyon olacaksınız ?  Hak var hukuk var.

SAVAŞ ÜNER:  Biz ilk yarı prim olarak oyunculara 200 bin TL para ödemişiz. Bence ufak bir rakam değil. Ayrıca Belediye Başkanımızın şampiyon olursa 300 bin TL prim sözü var. Belki de bu 300 bin, 500 bin olacaktı. Yani yönetim olarak daha başka ne yapmamız gerekiyordu ?

Erman Sarı; kalecimiz, ikinci yarı geldi. Peşinatı 35 bin TL. Aldığı para 35 bin TL. Alacağı var mı? Yok. Mesela Onur Atik; 30 bin peşinatla anlaşılmış, aldığı para 30 bin TL. Prim alacağı yok, sadece maç başından 10 bin TL kadar bir alacağı var. Bizden alacağı olan oyuncu sayısını söyleyeyim. Listeye yazılanı söylüyorum; 5 oyuncu. Hadi gözümüzden kaçan falan olmuştur, bizden alacağı olan en fazla 6-7 oyuncu vardır.

Peşinatların hepsi ödendi mi ? Yeni alacaklı olan bu 6-7 oyuncunun alacakları prim, maç başı ücretleri mi ?

SAVAŞ ÜNER: Listeye bakalım. Mesela Sertaç Aydın. 30 bin peşinata anlaşmışız, 29 bin TL’sini almış. Öyle büyük rakamlar yok yani. Bu bizden alacaklı olan 6-7 futbolcunun alacakları da sadece maç başı alacakları ve primleri.

Bir konuyu daha açıklamak isterim. Insa Sylla’nın bize hiç peşinatsız geleceği söylendi. Ama sonra bir sürü sorun çıktı. Ve ona da ödemeler yaptık.

Bir başka örnek; Atakan Serin. 10 bin TL peşinatla anlaştık, peşinatını verdik ve her maçta da cebine harçlığını koyduk.

Edirnespor’da geçmişte de oynayan Celalettin kardeşimiz. İkinci yarı aldık 25 bin TL peşinatını da verdik.

İnsanlar milletin dolduruşuyla açıklamalar yapıyor ama bizim hesaplarımız herkese açık.

İlk yarı ve ikinci yarı takımda oynayan oyuncuların toplam peşinatı 685 bin TL. İlk yarı sonunda da gidenlerin ödenen peşinatları 272 bin TL’dir.

Yani oyuncu bütçeniz, bu rakamlara göre yaklaşık 950 bin TL ?

SAVAŞ ÜNER: Evet. Yani bu takım 1 milyonluk bir takım. Şampiyon olan takımlara bakarsanız  2, 3 belki de 5 milyonluk takımlar var.

“ADNAN TOROS HİÇ BİR ÜCRET ALMADI !”

Adnan Toros takımın başına teknik sorumlu olarak geldiğinden beri ortalıkta adeta bir şehir efsanesi gibi söylentiler dolaşıyor. Adnan hoca kulüpten hiç para almadı ve hatta ikinci yarı yapılan transferler için de kendi cebinden 350 bin TL harcadı. Doğru mudur bu ?

SAVAŞ ÜNER: Evet kendisi kulüpten 5 kuruş almadı. Hatta iki yardımcısının da parasını kendisi ödedi. Ama kendi cebinden 350 bin TL transfer ödediği doğru değil. Adnan hoca bu işi seviyor ve zevkle yapıyor. Maddi durumunun iyi olduğu da biliniyor.  Edirne’den ayrılırken ağladı bile.

Bu soruyu sormamın bir nedeni de; İşte hoca kendi cebinden 350 bin TL harcayınca, yönetim de işler kötüye gitmeye başladığında tavır koyamadı şeklinde ortalıkta dolaşan söylentiler.

SAVAŞ ÜNER: Bu tip söylentiler benim kulağıma gelmedi ama ben para verdi diye sessiz kalacak bir tip değilim. Ki kaldı ki teknik heyet Lüleburgaz maçından sonra yönetime istifalarını sundular. Ama sonuçta bizce başarılılar.Son 2 haftaya kadar herkes İmparator Toros diye bağırmıyor muydu ?  En büyük Edirne, hep böyle oynayın, canımızı yiyin demiyorlar mıydı ? Niye o zaman son 2 haftada İmparator Toros denilen adamın kapısına gidilip küfürler edildi ? Taraftar da bunun cevabını versin, böyle bir şey olur mu? Hoca aynı hoca, değişmedi ki, yönetim aynı yönetim. Futbolcular aynı futbolcular. Bir oyuncu, iki oyuncu çıkar belki. Ama sonuçta bu 18 kişilik kadro. Galatasaray’da şu çıktı, bu girdi, o oynadı, bu oynadı diyor musun. Sonuçta 18 kişilik kadro. Kim varsa herkes aynı mücadeleyi veriyor.

“BEN KADROYA HİÇ BİR ZAMAN KARIŞMADIM !”

En çok merak edilen de Kartal maçında Ahmet’in, Uğur’un ilk 11’de yer almaması, Sylla’nın da kadro dışı bırakılması.

SAVAŞ ÜNER: Bununla ilgili, mesela ben Kartal maçına son gün gittim ve esame listesini gördüğümde ben de şaşırdım. Ama Sylla’nın olmayacağını tahmin edebiliyordum. Çünkü , maç öncesi tüm antrenmanlara gittim, bizim için kritik maçtı. Ahmet’in, Uğur’un olmadığını orada gördüm ama artık esame listesi verilmişti. Ama teknik heyetin işine benim karışma şansım var mı ? Yok. Zaten böyle olacaksa o zaman antrenöre ne gerek var, ben yapayım. Onun için bu soruyu bundan sorumlu olan arkadaşlara sorup, cevabını onlardan almanız lazım.

Bu konuyla bağlantılı ortalıkta dolaşan, konuşulan bir şey daha var. Genel Kaptan Cem Ertek’in esame listesini gördükten sonra altına imza atmak istememesi, ama sizin araya girip, artık yapılmış imzala demeniz. Var mı böyle bir şey ?

SAVAŞ ÜNER: Yok böyle bir şey. Ben maça gittiğimde esame listesi imzalanmıştı ve bana gönderilen esame listesi imzalanarak yetkiliye teslim edilmişti.  Sezonun ilk maçından beri ne önceden esame listesini görmüşümdür, ne de kadroyu biliyorumdur. Esame listesi yapılır, genel kaptanımız imzalar ve ondan sonra bana whatsap yoluyla gönderir, aynı size geldiği gibi.

“KISA SÜREDE ÇÖZDÜK !”

Teknik heyet içinde, hocayla, genel kaptan, şube sorumlusu, sportif direktör arasında sorunlar yaşlandı mı ?

SAVAŞ ÜNER: Son haftalarda biraz kırgınlıklar, daha doğrusu biraz sıkıntılar oldu ama biz onu çözdük. Evet son haftalarda yapılmaması gereken hareketlerdi bunlar. Artık yüzüp yüzüp sonuna gelinmişti. Kısa sürede çözdük. Sonuçta Genel kaptanımız da, Cesur ağabey de, ben de, Adnan Toros’da, oyuncular da herkes bu takım başarılı olsun diye uğraştı. Bakın Başakşehir’in durumuna. Onlar da son 4 haftadır kötü gidiyor. Oluyor yani böyle şeyler.

Bir şey daha söylemek istiyorum. Taraftardan soru istediğiniz paylaşımın altında benim hırsızlığımdan bahseden olmuş. Benim hırsızlığımı ispat etsinler Edirne’de onların istediği gibi gezmeye hazırım.

“İSPATLASINLAR, BEN HER ŞEYE VARIM !”

Evet başkan. Bu söylentiler nereden çıkıyor. Neden insanlar böyle düşünebiliyor ? Bu Bölgesel Amatör Lig’in statüsünden mi kaynaklanıyor ? Bu tür söylentiler BAL ligi için tüm Türkiye çapında zaman zaman dile getiriliyor.

SAVAŞ ÜNER: Futbolun içinde var aslında. Birileri böyle bir leke sürüyor. Ama Allah’a şükür alnım ak. Yaptığım iş belli. Zaten bu zamana kadar bir yanlışımız olsaydı, merak etmesinler savcılar üzerimize çöker, gereken cezayı verirlerdi. Klavyeden sallayanlara söylüyorum, ispatlasınlar, ben her şeye varım.

“BİZİM BAKIŞ AÇIMIZA GÖRE BAŞARILIYIZ !”

4 yıldır Edirnespor başkanlığı yapıyorsunuz. Yönetimde görev alanlar dğişti. Kalanlar oldu, gidenler oldu. Siz yönetim olarak kendinizi başarılı olarak görüyor musunuz ?

SAVAŞ ÜNER: Kendimizi başarılı görüyor muyuz ? Yani sonuçta, geçmişe bakarsak evet başarılıyız. Kademe kademe her şeyi yaparak ilerledik.  Hala tecrübesizliklerimiz, acemililiklerimiz var. Ama mücadele ettiğimiz Bölgesel Amatör Lig gerçekten çok zor ve karmaşık bir lig. Bu lig çok ağır. 3.Lige çıksak her şey daha kolay olabilir. BAL’da hiçbir gelirimiz yok. Sonuçta bu makamda ben Belediye Başkanımız istediği için varım. 4 yıl önce Şükrü bey başkandı. Sonra başkanımız benim yapmamı söyledi. Bunu herkes biliyor. Bunu anlatmama gerek yok. Ben kaç kere kendisine beni bu görevden al, ben artık yapmak istemiyorum dedim. Benim yapım biraz kırılgan. İnsanlar böyle yazdıkça etkileniyorum ve bu tür şeyleri sevmiyorum. Ama Belediye Başkanımız da devam dediği sürece de devam edeceğim.

O zaman ben sorumu şöyle değiştirerek sorayım. Sportif başarı var mı? Diğer taraftan da, Edirnespor’un uzun yıllar öncesinden içine girdiği durum ve bunun getirdiği borç yükü…

SAVAŞ ÜNER: Geçmiş dönemlerden kalan borçların ödenmesi konusuna baktığımız da biz başarılıyız. Finansal açıdan bu zamana kadar başarılı şekilde yol aldık. Sportif açıdan baktığımızda, bir tek bu sezon, şampiyonluğa oynayacak bir takım kurmamamıza rağmen ligi ikinci bitirdik ve son 2 haftaya kadar şampiyonluğu kovaladık. Bu bir başarı mı ? Evet bu takımın buralara kadar gelmesi bir başarı. Ama insanlar neye bakıyor; Son 3 haftaya kadar 5 puanla öndesin, 1 puan geride tamamladın, başarısızsın. Ama bu takımın buraya gelmesi aslında başarı. Herkesin bakış açısı farklı. Herkes kendi bildiği gibi bakıyor.

“BEN BU KOLTUKTA RECEP GÜRKAN’ın ADINA OTURUYORUM !”

Soruyu daha açık sorayım o zaman. Geçmişten kalan önemli miktarda vergi, SGK vs borçları vardı kulübün. Sanıyorum büyük bir kısmı ödendi. Şimdi bu başarı Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’a mı aittir, yoksa yönetim kurulunun bir başarısı mıdır ?

SAVAŞ ÜNER: Her ikisinin de başarısıdır. Sonuçta yönetim kurulu olmadan hiçbir şey olmuyor. Sadece benim de başarım değil. Biz bunu hep beraber başardık. Belediye Başkanımız olmadan zaten bu işler olmaz. Ben bu koltukta ne için oturuyorum, Recep Gürkan istediği için. Bu koltuğun asıl sahibi Recep Gürkan’dır. Ben o koltukta Recep Gürkan’ın adına oturuyorum.

“BELEDİYENİN KATKISI %75’den AZ DEĞİL !”

Bu takıma, kulübe başkan Recep Gürkan’ın sayesinde Edirne Belediyesi’nin katkıları ne kadar ? Bütçe içinde yüzde olarak mesela.

SAVAŞ ÜNER: Yüzde olarak baktığımızda %75’in altında değildir. Tabii bunun içinde sponsorlar da dahildir.

Yönetim Kurulunun maddi katkısı nedir kulübe ?

SAVAŞ ÜNER: Başkan olduğumdan beri yaptığım, her sene yönetim kurulu üyelerinin vereceği rakamı belirlemek. Bu sezon her yöneticinin vermesi gereken 20 bin TL idi. Her yönetici bu rakamı ödedi. Yani bu makamda bulunuyorlar, maçlara gelip orada boy gösteriyorlar diye bir şey yok.  17 kişilik  yönetim içinden sanıyorum 3 kişiden bu miktarı istemiyoruz, çünkü onlar bazı görevleri yaptıkları ve emeklerini ortaya koydukları için bunu talep etmiyoruz.

“SARAÇHANE TESİSLERİNİ SATTIK, GELİRİ BORÇLARA GİTTİ”

Şimdi maddi konulara girdiğimize göre, size iletilmesini istediğimiz sorular arasında, geçtiğimiz aylarda yapılan dayanışma yemeğinden elde edile gelirin ne olduğu vardı.

SAVAŞ ÜNER: Evet o konuyu açığa kavuşturayım. 150 TL’den 400 davetiye satıldı. 60 bin TL gelir elde edildi. 20 bin lirası takımın prim ödemesine kullanıldı. 20 bin lirası yemeği düzenlediğimiz (kişi başı 50 TL anlaşılmıştı) mekana ödendi. Geri kalan 20 bin lirası da 2 tane eskiden kalan alacak icra davaları dosyası için ödendi. Masör ve diğerinin tam görevi neydi hatırlamıyorum, oraya ödendi. İki kişiye de gecede forma verildi ama daha ödemeleri alınmadı.

Maddi konu ile ilgili konuşulan bir konu daha var. Saraçhane’de bulunan Edirnespor tesisi satıldı mı ? 350 bin TL’na satıldığı söyleniyor. Satıldıysa buradan gelen gelir ne oldu ?

SAVAŞ ÜNER. Evet bu miktarlara satıldı. Zaten kullanmadığımız ve atıl durumda bir binaydı. Ve buradan elde edilen gelir direkt vergi ve SGK borçlarına kapatıldı.

“KIRMIZI-BEYAZ’IN YANINA SARIYI DA EKLEYEBİLİRİZ !”

Gelen sorular arasında eski renklere, sarı-kırmızıya dönüş olacak mı var ? Ne diyorsunuz bu konuda?

SAVAŞ ÜNER: Yani bu konuda tam net ve kesin bir karar yok ama düşünülebilir. Şu an ki renklerimiz kırmızı-beyaz. Yanına sarı da konabilir. Yani kırmızı beyaz, eski sarı-kırmızı çubuklu forma kullanılabilir. Bu konuya kapalı değiliz yani.

“BAŞKAN DEVAM DERSE DEVAM EDERİM !”

Tekrar başkanlığa aday olacak mısınız ?

SAVAŞ ÜNER: Aslında ben tekrar aday olma taraftarı değilim. Bu kadar şeyden sonra, çünkü başarısızlık bizim üzerimize yükleniyor. Ben gecemi gündüzümü veriyorum. Bazen evde oturup düşünüyorum. Kızım baba bırak diyor. Çünkü o benim ne yaşadığımı görüyor, eve girdiğimde yüzümden neler yaşadığımı anlıyor. Maç sonlarında benim neler yaşadığımı bir gelip görsünler.

Ama az öncede söyledim, sonuçta ben bu makamda Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın tercihi ile bulunuyorum. Bu hafta kendisi ile oturup konuşacağız. Ben kendisine ayrılmak istediğimi söylemiştim zaten. Ama sonuçta onun vereceği karara da saygı duyar ve uyarım.

“YÖNETİMDE FUTBOLU DAHA İYİ BİLENLERİN SAYISINI ARTIRABİLİRİZ !”

Şimdi soracağım soru, size çok yakın bir isim. Metin Mercan şöyle demiş; Başkan devam edecek diye düşünüyorum görevine. Mevcut yönetim ile devam edecek mi yoksa yeni bir yönetim oluşturacak mı ? Futbol ile iç içe olanlar yönetime dahil olacak mı ?  Mevcut yönetimde futbol sahalarında önceki yıllarda görmediğimiz isimler oluyordu, artık futbolu bilen kişiler ile yola çıkarsa başkan, başarı gelecektir, küçük bütçeler BAL liginde yok, en küçük bütçe dahi 1 milyon.  Oyuncu peşinat ve maç başları,deplasman hotel masrafları,kamp masrafları, tesis giderleri,forma eşofman giderleri. Küçük bütçeler BAL liginde kalmadı,  o yüzden başkanımız doğru isimleri tercih edip başarıyı yakalayabilir,başarıyı herkes sahipleniyor ama başarısızlıkta sadece Savaş Üner tek kalıyor,onunla beraber omuz omuza mücadele edecek futbolu bilen bir yönetim yapması dileğiyle.

SAVAŞ ÜNER: Biliyorsunuz, yönetim zaten her dönemde değişiyor. Eğer ben devam edeceksem, kongrede yönetimimizde değişiklikler olacaktır elbette. İçimizde futbolu çok iyi bilmeyenler de var ama bilenler de zaten mevcut. Futbolu bilenler hep vardı. Bu sezonda futbolu bilenlerle yola çıktık. Ama elbette futbolu bilenlerin sayısını daha da artırabiliriz.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK, HERKESİN KATKISINI BEKLİYORUZ !”

Son 4 yıllık yönetim kurulu isimlerine baktığımızda eski Edirnesporluları, yani Edirnespor’da top oynamış, görev yapmış isimleri pek göremiyoruz. Yeni yönetimde böyle isimleri, yani tüm Edirne’de kabul görebilecek isimleri görebilecek miyiz ?

SAVAŞ ÜNER; Eski isimler derken bana birkaç isim söyleyebilir misiniz (Levent Takan’ın yanıtı; Biz şu ya da bu isimi verecek pozisyonda değiliz, işimiz de değil zaten)  Bakın benim herkese kapım açık. Bu ağabeylerimiz, büyüklerimiz gelsinler, önerileri varsa iletsinler, görev almak istiyorlarsa söylesinler. Herkese, her şeye açığım. Böyle bir istek varsa eğer, sizin aracılığınızla sesleniyorum, buyursunlar gelsinler.

“EDİRNESPOR BAŞKANLIĞI ÇOK ONURSAL BİR GÖREVDİR !”

Bu arada kongreden bahsederken, kamuoyunda başkanlık için 4-5 kişinin ismi daha konuşuluyor. Gerçek mi bu söylenenler?

SAVAŞ ÜNER: Vardır mutlaka. Sonuçta Edirnespor başkanlığı, Edirne’de çok onursal bir görev. Sanıyorum benim sosyal medyada paylaştığım veda yazısına benzeyen yazımdan sonra çıkmıştır bu tür söylentiler. Sonuçta kotlu hiçbir zaman boş kalmaz. Bizler gelip geçiciyiz. Mutlaka yeni birisi gelecektir. İyi yönetir, kötü yönetir o ayrı. Mutlaka düşünen kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, ağabeylerimiz vardır. Ama dediğim gibi önce başkanımız Recep Gürkan’la bir görüşelim, oradan çıkacak kararı bekleyelim.

“EDİRNE’DE ÇOK YETENEKLİ ÇOCUKLAR VAR !”

Şimdi, alt yapı konusuyla ilgili bir soru daha var. Şu an kulüpte alt yapı antrenörü olarak da görev yapan Şerafettin bey sormuş. Şöyle diyor; Mütevazı bir kadro ile şampiyonluk kovalayan başarılı bir takım yaratıldı. Son 3 haftaya 5puan farkla girildi, umutlandık ama olmadı. 9, 10yıldır bu böyle devam edip gidiyor. Bu rakamların yarısı ile sistemli bir alt yapı oluşturulabilir ve şuan şehrin çocukları ile BAL liginde veya profesyonel liglerde olunabilirdi. Yönetim devam ederse geçmiş yıllar gibi kısa vadede şampiyonluk mu, yoksa uzun vadeli alt yapımı?

SAVAŞ ÜNER: Evet U14 takımımızı antrenörü. Ben bu soruya soruyla yanıt vereyim. Edirne bu uzun vadeli programı şu anda kabul edebilir mi sence ? (Levent Takan: İkisi birlikte programlı yürütülemez mi ? ) Bizim şu anda zaten alt yapılarımız var. Sıkıntı yok. U14, U15, U16, U17, U19 takımlarımız var zaten. Yapılan ma var mı ? Var. Ama Edirne’de bir birliktelik yok. Bu Edirnespor kimin takımı ? Sadece benim takımım değil. Edirne’nin takımı. Edirne’yi üst liglerde temsil eden tek takım. Alt yapı kulüplerinden oyuncu istiyoruz mesela, bizden 3-5 bin lira para istiyorlar. Maçları izleyenler görüyor. Alt yapılarda Edirne’de çok yetenekli çocuklar var. Ama oynadıkları yerlerleBölgesel Lig çok farklı. O çocukları farklı yerlerde oynatmak lazım. Mesela Batuhan gitti, Bölgesel Amatör Lig’de Kavaklıspor’da dakikalar aldı. O çocuk seneye her takıma gider. Gönül ister hepsi oynasın. Bu sene bizde 6 tane ilk 11’de forma giyen Edirneli futbolcu vardı. 11-12 Edirneli oyuncumuz da kadromuzda bulundu. Yanlış anlaşılmasın ama bir şeyi daha söylemek isterim. Bizim çocuklarımı da sonuçta bedava oynamıyor. Bir bedeli var. Sonuçta onlar da evlerine ekmek götürecekler, bu işten para kazanacaklar. Yani bütçe düşecek falan diye düşünenler var ama öyle bir şey yok. Sonuçta onların da hakkı. Bu arada son haftalarda alt yapımızdan Umut Çalışkan’ı A-takım kadromuza kattık. Çok yetenekli bir çocuk. Bu çocuğu bizim kazanmamız lazım. Bir çok gencimiz A-takımı ile antrenmanlara çıkıyor, kadroya girmeyince küsüyor. Küsmeyecek. Ağabeyleri ile çalışmalarına devam edecek.

Alt yapıya girmişken devam edelim. Sayn Recep Gürkan’ın seçim vaatleri içinde alt yapı spor okulları kurulacağı vardı. Bunlar Edirnespor bünyesi altında mı yaşama geçecek ?

SAVAŞ ÜNER: Bu spor okulları Edirne Belediyesi’nin bünyesinde olacak. Ama bizimle koordineli olacaktır. Bizim hocalarımızın da oraya katkıları olabilir. Oradan bizim takımlarımıza oyuncular aktarılabilir tabii. Ama bizden bağımsız olacaklar, başkanımız futbol, basketbol ve voleybol okulları kurmayı düşünüyor.

Son bir şey daha. Sorudan daha çok bir öneri. Bu ay içinde kongrenizi yapacaksınız. Bu kongreyi halka açık, daha büyük bir salonda yapsanız ve katılmak isteyen herkes katılsa ve orada sormak istediklerini direk size sorsa çok daha iyi olmaz mı. Böylece herkes eteğindeki taşı döker ve yeni sezona da kenetlenerek daha güçlü girilemez mi?

SAVAŞ ÜNER: Bizin kongrelerimiz zaten açık. Bugüne kadar gelip katılmak isteyen herkes geldi. Yine gelebilirler. Kapımız açık. Üyelerden başka kimse giremez gibi bir tahdidimiz yok.

Sayın başkan bize zaman ayırdığınız ve sorularımıza açık ve net yanıtlar verdiğiniz için size teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Not: Fotoğraflar için Edirne Gazetesi muhabiri Mert Soylu’ya teşekkür ediyorum.

Check Also

Hakemler, Futbolcular, Antrenör ve Yöneticiler Melih Altınok İçin Oynayacaklar

Edirne amatör futboluna uzun yıllar futbolcu olarak hizmet ettikten sonra aktif futbol yaşamına antrenör olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!