Anasayfa / Basketbol / “Önlem Almasaydık 2 Milyon Borcumuz Olurdu”

“Önlem Almasaydık 2 Milyon Borcumuz Olurdu”

Edirnespor Başkanı Savaş Üner ile yaptığımız geniş söyleşide futbolun yanı sıra basketbolu da konuştuk. Taraftarların konuyla ilgili merak edilen sorularını ilettik. Başkan bu konuda da rakamlar vererek konuştu ve merak edilenlere açıklık getirdi. Konuşmanın sonunda ortaya çıkan basketbolda belirsizlik devam ediyor. Başkan konuşmamızda federasyonun belki de birinci ligden düşmeyi kaldırabileceğini söyledi ama şahsen 1.Lige devam etme taraftarı olmadığını ifade etti.

Başkanla kayıtlı söyleşinin dışında “Off the record” uzun bir sohbetimiz de oldu.

Bütün bu sohbetin sonunda benim algıladığım 1.Lig olmayacak. 2.Lige de belki az masraflı, düşük maliyetli bir kadro ile devam edilecek.

Söyleşimizin bu bölümünde basketbol var;

Basketbolla devam edelim. Basketbol şube ile ilgili de sorulan sorular var. Basketbola devam edecek misiniz?

SAVAŞ ÜNER: Bildiğiniz gibi zaten küme düştük basketbolda.  Ama bence, sezon öncesi Belediye Başkanımız bir kahvaltı düzenlemişti.  2.Ligden 1.Lige çıktımızda. O kahvaltıda basketbol için şehirden destek istedi. Ama Edirne’den bir iki iş çevresi dışında kimse destek olmadı. Siz de basketbolun içindesiniz ve bizden daha iyi biliyorsunuz Basketbol 1.Liginin külfetini. Bize o zaman hatalı şeyler de söylendi, 2 yabancı oyuncunuz olmazsa İddaa’ya giremiyorsunuz gibi. Buna göre bir transfer politikası izlendi ve bir komite kuruldu. Genel menajerimiz, hocamız, basketboldan sorumlu arkadaşlarımız.

Sözünüzü kesiyorum; 2 yabancı oyuncuyu İddaa’ya girebilmek, yani oradan gelir elde edebilmek için mi aldınız ? Size böyle söylendi ama sonra bunun yanlış olduğunu öğrendiniz ???

SAVAŞ ÜNER: Evet, bize böyle söylenmişti.

(Foto: İsmail Demiray)

Affedersiniz ama, orada basketbolu iyi bildiği söylenen bir genel menajeriniz var. Size bu konuda doğru bilgileri iletmedi mi ??? Siz başkan olarak bütün detayları bilemezsiniz haliyle, bilmeniz de gerekmiyor. Kusura bakmayın ama genel menajer ne iş yapar ?

SAVAŞ ÜNER: Ben bilemem tabii. İlk defa 1.Lige çıkmış takımımız. O zaman genel menajerimiz bize tahmini İddaa gelirlerini söyledi. Buna göre transferlerimizi yaptık.

Şimdi insanlar onu gönderdiler, bunu gönderdiler diye söyleyebilir. Yabancıları ve elimizde bulunan iyi Türk oyuncuları gönderme yoluna gitmeseydik, ben o oyuncuları gönderme kararı almasaydım, hani biz kulübü vergi, SGK borçlarından temizledik ya, bir o kadar daha kulübü borcun içine sokmuş olacaktık.

Basketbol şubenin borcu var mı ?

SAVAŞ ÜNER: Hemen bakıp söyleyeyim.  Basketboldaki borcumuz, geçmiş dönemden ve bu sezondan oyunculara yaklaşık 100 bin TL gibi bir borcumuz var. Gözümden kaçanlar olabilir basketbol şubenin maksimum 200 bin TL borcu olduğunu söyleyebilirim. Basketbol şube yönetiminde görev alan arkadaşlarımızdan 50 bin TL alacağımız var. Sponsordan 100 bin TL alacağımız bulunuyor.  Ama biz yabancıları göndermeseydik, iyi yerli oyuncuları göndermeseydik bu borç 2 milyon TL olurdu.

Bu sezon basketbol şubenin gelirlerini de söyleyeyim; Spor Toto Genel Müdürlüğünden yani İddaa’dan 570 bin TL gelir sağlandı. Belediye’den 95 bin TL, Sponsorlarımızdan 200 bin TL (100 bin TL’sini aldık, 100 bin TL alacağımız var), 176 bin TL bağış aldık, Kombine bilet satışları 35 bin 400 TL, Bilet satışlarından 30 bin TL olmak üzere toplamda 1 milyon 7 bin TL gelirimiz var. Giderimiz de 1 milyon 64 bin 500 TL oldu.

Genel giderlerimiz 150 bin TL, oyuncu maaşları 683 bin TL, staff 80 bin TL, 151 bin TL’de oyuncu menajer ücretleri, geçen sezondan kalan oyuncu borçları gibi giderimiz var.

Bir taraftar, özelden mesaj atıp sormamızı istedi. Önümüzdeki dönem hem erkek, hem de kadın takımı ile devam edileceği konuşuluyor, doğru mu diye

SAVAŞ ÜNER:  Bizim böyle bir düşüncemiz yok. Bilmiyorum belki başka kulüpler düşünüyordur. Benim haberim yok. Bu günlerde Türkiye Basketbol Federasyonu 1.Lig’in önümüzdeki sezon statüsü ile ilgili bir toplantı yapacak. Düşmenin kalkacağı konuşuluyor. Mülkü hocamız toplantıya katılacak. Yani şu anda durum tam net değil.

Düşme olmazsa takım 1.Lige devam edecek mi ?

SAVAŞ ÜNER: Ben şahsen devam etmesi taraftarı değilim.  Bu lig çok ağır bir lig. Bizim de gelirimiz yok. Edirne’deki esnafların, iş çevrelerinin, şehrin bir desteği olsa. Yani sıkıntı  burada. Taraftarlarımızdan kombine ve bilet satışıyla 65 bin TL dolayında bir katkı gelmiş. Bu ligde tutunabilmek için en az 2 milyon TL gelirinizin olması lazım.

Söylediklerinizden anlaşılan şu; 2 yabancının ve iyi yerli oyuncuların gönderilmesini, gırtlağa kadar borca girmektense düşmeyi göze alarak yaptınız ?

SAVAŞ ÜNER: Evet ben onu yaptım. Gidişatın kötü olduğunu ve bu işin altından kalkamayacağımızı gördüm ve bunu yaptım. Çünkü elimiz değil kolumuz gidiyor.

Şimdi sizin de söylediğiniz gibi, sezon öncesi size yanlış bilgilendirme yapıldı ve maliyet yükseldi ? Doğru mu anladım ?

SAVAŞ ÜNER: Yani bilmiyorum, belki federasyondan da bu konuyla ( İddaa için 2 yabancı şart) böyle yanlış bir bilgi iletilmiş olabilir. Sonra biliyorsunuz doların yükselmesiyle maliyette yükseldi. Yabancılara ödememiz dolar üzerinden oluyor. Onlara ödemenizde doları sabitleyemiyorsunuz. Parasını alamazsa FİBA’ya kadar gidiyor.

Anlattıklarınızdan benim anladığım; Yönetimin dışında söylüyorum, anlaşılan basketbol şubede idari anlamda bir zafiyet var. Siz yönetim kurulu olarak gidişatın iyi olamadığını görüp müdahale etmişsiniz.

SAVAŞ ÜNER: Gidişatın iyi olmadığını gördüm ve oturup hep birlikte yabancıların gönderilmesi kararını aldık ve kontratlarını fesh ettik.

Check Also

Hakemler, Futbolcular, Antrenör ve Yöneticiler Melih Altınok İçin Oynayacaklar

Edirne amatör futboluna uzun yıllar futbolcu olarak hizmet ettikten sonra aktif futbol yaşamına antrenör olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!