Anasayfa / Diğer Spor Haberleri / Yıllar Sonra Edirne’yi Kürsüye Çıkardılar

Yıllar Sonra Edirne’yi Kürsüye Çıkardılar

Bu yıl 658.si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Trakya Birlik Spor Kulübü Pehlivanları kürsüye çıkarak fark yarattı.

Trakya Birlik Spor Kulübü Pehlivanı, Deste Orta Boyda Güreşen Emre AYYILDIZ karşılaştığı bütün rakiplerini yenerek şampiyon olurken, Küçük Orta Büyük Boyda Yusuf KAFLI 3.olarak Edirne’ye Madalyaları kazandıran sporcular oldu.

Trakya Birlik Spor Kulübü’nün bu başarısı ile Edirne yıllar sonra Kırkpınar’da şampiyonluk ve kürsü gördü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Trakya Birlik Spor Kulübü Başkanı Önder YÜCEL “ 658.Yıldır Yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde dualı çayırda sporcularımızın Edirne’ye madalyalar getirmesi bizleri gururlandırdı, emeğimizin karşılığını almanın sevincini yaşıyoruz. Gönül isterdi ki daha çok kürsü yapalım, Edirne’mize daha çok madalyalar getirelim. Bu sene bir Şampiyonumuz bir de üçüncümüz var, inşallah önümüzdeki sene bu kürsü ve madalyalar daha da artacaktır” dedi.

Yücel devamla “Pehlivanlarımız Kırkpınar Güreşleri öncesinde sıkı bir çalışma temposundan geçti. Başpehlivan Ahmet Yavuz sporcularımız ile birebir ilgilenerek tecrübelerini aktardı. Diğer hocalarımız, ekip olarak Habil KARA, Aziz ÖZCAN, Tamer ERGÜL sporcularımızı karşılaşmalara hazırladılar ve emeğimizi 658.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 1 şampiyon, 1 üçüncü çıkararak aldık.

Bizlerden desteklerini maddi manevi desteklerini esirgemeyen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet AKGÜN ve Yönetim Kurulu Üyelerine, Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan ÇALEN’e, Trakya Birlik Spor Kulübü İdarecilerine, Antrenörlerimize, Pehlivanlarımızın Ailelerine teşekkür ederim.”dedi.

HABERİN YORUMU

Güreş sporunu yakından takip edenler çok daha iyi bilir ki, Edirne güreşte ve yağlı güreşte pek başarılı değil. Bunun pek çok nedeni var elbette. Ama bunun nedenlerine detaylı girmek bu yorumun konusu değil.

Trakya Birlik Genel Müdürlüğü bir süre futbola da yatırım yapmış, Edirnespor’un altın günler geçirdiği dönemde Edirnespor’a sponsor olmuş, hatta takım profesyonel liglerde “Trakya Birlik Edirnespor” ismiyle mücadele etmişti. Daha sonra bir çok nedenden dolayı Trakya Birlik futboldan desteğini çekerek yatırımlarını güreşe yapmıştı.

Kadın güreşine yaptığı yatırımlar ve bünyesine transfer ettiği kadın güreşçiler ile Akdeniz Olimpiyatları’nda, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda altın madalyalara uzanmıştı.

Erkekler minder güreşlerinde de, yaptığı yatırımlar sonucu Trakya Birlik Spor Kulübü ismiyle Türkiye Güreş Süper Ligi’ne yükselen tek Edirne kulübü unvanını da bu başarılılarının yanına eklemeyi bilmişti.

Trakya Birlik Spor Kulübü pehlivanı Ahmet Yavuz, bilindiği gibi Cumhuriyet tarihi boyunca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri baş pehlivanlık kategorisinde güreşen tek Edirneli baş pehlivan. 4 yıl önce kurallar gereği Kırkpınar’a veda etmek zorunda kalmıştı. 4 yıldır Edirne isminin geçmediği baş pehlivanlık güreşlerinde bu yıl Trakya Birlik sayesinde tekrar bir Edirne kulübü, İsmail Koç’u Trakya Birlik Spor Kulübü’ne transfer ederek, ismini duyurdu.

Çeşitli kategorilerde, 100’ün üzerinde pehlivanla bu sene er meydanına çıkan Trakya Birlik Spor Kulübü kazandığı bir birincilik ve bir üçüncülük ile uzun yıllar sonra Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Edirne’yi kürsüye çıkarmayı başardı.

Bu başarı elbette tesadüfen gelmedi. Yakından biliyorum. Trakya Birlik Spor Kulübü Başkanı sevgili Önder Yücel ve yönetim kurulu üyesi sevgili Cihan Kayrım yıllardır bu konuda titiz ve başarılı bir çalışma yürütüyorlar. Erkeklerde serbest güreş takımını bu sabırlı çalışmanın sonunda Güreş Süper Ligine çıkarmayı başardılar. Burada elbette Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanlarının, yönetim kurulu üyelerinin ve genel müdürlerinin Önder ve Cihan’ın bu takdire şayan çalışmalarına verdiği büyük desteği de unutmamak lazım.

Bu sene de Kırkpınar’a kısıtlı koşullarda ve zor fiziki ortamda nasıl hazırlandıklarını gördüm. Yaklaşık 2 ay süreyle gerek salonda gerekse Sarayiçi’nde zor şartlarda harıl harıl çalıştılar. Baş pehlivan Ahmet Yavuz 100’ün üzerinde güreşçiye büyük bir sabır ve özveri ile bildiklerini anlatmaya çalıştı, hepsiyle tek tek ilgilendi. Antrenörler Habil Kara, Aziz Özcan, Tamer Ergül’de bu çalışmaya büyük bir özveri ile katıldılar. Sarayiçi’nde güneşin altında saatlerce, günlerce çalıştılar. Antrenman sonunda pehlivanlar yeri geldi şişe suyuyla yıkandılar, terlerini sildiler. Ama yılmadılar ve uzun yıllar sonra bir Edirneli birinci olarak, diğeri de üçüncü olarak kürsüye çıkma başarısını yakaladı.

658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde canlı yayın yapan D-Max kanalına röportaj veren Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’da canlı yayında Trakya Birlik’in güreşe verdiği değere ve yaptığı yatırımlara hakkını vererek “Trakya Birlik’in yağlı güreşe çok büyük yatırımları oldu. Bu sene bir transferleri oldu ve bundan sonra da daha büyük transferleri olacağını ve yağlı güreşe yatırım yapacaklarını belirttiler. Bayan güreşine, serbest ve grekoromen güreşine de büyük yatırımları var. Trakya Birlik’e teşekkür ediyorum”  demesi bütün bu yapılan çalışmaların artık görüldüğünün de bir ispatı olsa gerek.

Trakya Birlik bize, spora ciddi ve ısrarlı yatırımlar yapıldığında başarının da ardından geleceğini bir kez daha göstermiştir.

Teşekkürler Trakya Birlik. Spora yatırımlarınız artarak devam etsin.

Levent Takan

Check Also

Hakemler, Futbolcular, Antrenör ve Yöneticiler Melih Altınok İçin Oynayacaklar

Edirne amatör futboluna uzun yıllar futbolcu olarak hizmet ettikten sonra aktif futbol yaşamına antrenör olarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!