Anasayfa / Genel / Edirnespor “Sarı-Kırmızı” dır !!!

Edirnespor “Sarı-Kırmızı” dır !!!

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlediğimiz Trakya’nın  en büyük futbol turnuvası “Spor Extra 2.Trakya Birlik Uluslar arası U11 Cup” için son bir iki aydır oldukça yoğun bir uğraş ve yorgunluğun sonunda birkaç haftalığına tatile çıkınca ve kafa dinlemek için sosyal medyayı da fazla takip etmeyince olup bitenlerin biraz uzağında kalıyor insan.

Arada bir baktığım sosyal medya hesaplarımdan Edirne’de bir renk “tartışması” yaşandığını gördüm. Bir grup Edirnespor taraftarı “Lacivart-Beyaz Edirnespor Taraftar Derneği” kurmuş. Edirnespor’un gerçek renklerinin “Lacivert-Beyaz” olduğunu söylüyorlar. Dernek kuruluşunu duyurmak için de bir basın toplantısı düzenlemişler. Edirne’nin tek spor haber sitesi olmamıza rağmen Spor Extra’yı davet etmek akıllarına gelmemiş. Bu nedenle de bu derneğin kuruluş haberi Spor Extra’da yer almadı haliyle. Tercihlerine karışmak bizim işimiz değil. Ama davet edilmediğimiz bir basın toplantısının haberini yayınlamama kararı vermek bizim işimiz.

Neyse. Sarı-Kırmızı Edirnespor’un 1966 yılında Türkiye Futbol Federasyonu’na tescilli olarak kurulduğu yıldan itibaren Edirnespor’un maçlarını takip ettim. 25 Kasım stadında 1966 yılında Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden Naci Erdem’in antrenör-futbolcu olarak yer aldığı ilk maçlarını seyrettim. Edirnespor, o zaman ki deyimle “Federe” olarak çıktığı ilk  maçtan taa birkaç yıl öncesi kırmızı-beyaz renklere döndüğü yıla kadar hep “Sarı-Kırmızı” oldu. Edirnespor dendiğinde hep sarı-kırmızı akla geldi, geliyor.  Birkaç ay önce kırmızı-beyaz hatadan geri dönüldü ve öz renklerine kavuştu.

Şimdi bir “Lacivert-Beyaz” tartışması çıktı. Aslında bir tartışma falan da yok. Çok afedersiniz ama yapılmakta olan suyu bulandırmak. Bu arada belirtmek isterim bu “Lacivert-Beyaz” ı sosyal medya kanalıyla ilk duyuran kişi, Edirne spor tarihini çok iyi araştıran, bilen ve muazzam bir arşive sahip olan Burhan Aytekin ağabeydir. Edirnespor’un federe olmadan önceki renklerinin, ki bu çok kısa bir süredir “Lacivert-Beyaz” olduğunu yazmış ve böylece öğrenilmiştir. Burhan ağabey bunu bir bilgi amacıyla yazmıştır. 1966’dan çok daha ileriye gidersek yine Edirnespor ismiyle takımlarım olduğunu ve forma renklerinin çok farklı olduğunu da görürüz. Biz 1966’yı milat alalım.

Edirnespor kurulduğu 1966’dan amatör liglere düştüğü yıllara kadar Edirneli futbolseverlere, taraftarlarına hep büyük bir heyecan yaşatmıştır. Edirneli futbolseverler, taraftar o yıldan bu yana hep Edirnespor’un tekrar profesyonel liglerde yer almasını özlemle, heyecanla beklemişlerdir. Son 7-8 yıldır bu özlem giderek büyümüş ve yakalanan fırsatlar değerlendirilemeyince hasret giderek artar olmuştur.

Edirnespor yeni sezon öncesi önemli bir hamle yapmış, teknik direktör Adnan Toros’un büyük gayretleriyle “Kiğılı” gibi çok önemli bir sponsor kazanmıştır. Bildiğimiz kadarıyla da bu sponsorluk şimdilik 3 yıllıktır. Alınacak sponsorluk bedeli de bol sıfırlı bir rakam. Adnan Toros ve yeni yönetimin hedefi bu 3 yıl içinde Edirnespor’u 2.Lige  taşımak. Benim duyumlarım bu yönde.

Bu sezon öncesi kadro çok erken belirlenmiş, BAL’ın önemli isimleri kadroya dahil edilmiştir. Edirnespor gerek yeni idari gerekse teknik anlayışla bu sene 3.Lige yükselmeye çok yakındır.

Şimdi böyle bir durumdayken, durduk yere kalkıp suyu bulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Batı Kale sezon sonunda “Biz artık tribünlerde yokuz” diye açıklama yapmış ve 2 tribün lideri “Lacivert-Beyaz Oluşumun” içinde yer almış ve bir anlamda Batı Kale ömrünü tamamlamış.

Bu arada 25 Kasım tribünlerinin efsane taraftar liderlerinden Refik Karışan önderliğinde “Serhad Çocukları” isimli yeni bir taraftar grubu kurulmuş ve yaygınlaşmaya çalışıyorlar.

Edirne’de bu sezon, isimleri her neyse tüm Edirnespor taraftar gruplarına düşen tek şey gerek maddi gerekse manevi anlamda takımlarına destek vermek, tribünde yerlerini almaktır. Edirnespor’un renkleri “Sarı-Kırmızı-Beyaz” olarak belirlenmiş, federasyona bildirilmiş, formaları sipariş edilmiş ve yeni sezonda bu şehrin takımı sarı-kırmızı renklerle maçlarını oynayacaktır. Taraftara da düşen sarı-kırmızı bayraklarıyla, formalarıyla, atkılarıyla maçlara gelip sahadaki 11 sarı-kırmızılı futbolcuya destek vermektir.

Edirnespor taraftar grubu hatta taraftar derneği olduğunu deklare eden “Lacivert-Beyaz” maçlara gelip “Lacivert-Beyaz” bayrak mı açacaktır. Tribünden “Lacivert-Beyaz oley” diye tezahürat mı yapacaktır ? Bu doğru mudur? Edirnespor yönetimi buna izin verecek midir? Bu tribünde destek değil kaos çıkarır.

Bu sevdadan vazgeçin sevgili arkadaşlar. Böyle boş hayallerin peşinde koşmanın mantığı ve kimseye faydası yok. Lacivert-Beyaz artık sadece Edirnespor tarihinde ufak bir bölüm olarak yer alacaktır ve 53 yıl öncesinde kalmıştır. Çıkın bir sokağa ve sorun bakalım Edirnespor’un gerçek  rengi nedir diye. Lacivert-Beyaz diyen 100 kişi bulamazsınız.

Edirnespor Sarı-Kırmızıdır, gerisi lafügüzaftır !!!!

Check Also

1.Amatör’de 4’üncü Hafta Geride Kaldı

Edirne 1.Amatör Küme 4’üncü hafta maçları sonunda A-Grubunda Saraçhanespor yenilgisiz liderliğini sürdürürken B-Grubunda Enezspor liderliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!