Anasayfa / Altyapılar / Edirne Birlik Futbolcularını Hakem Eğitiminden Geçirdi

Edirne Birlik Futbolcularını Hakem Eğitiminden Geçirdi

Edirne alt yapı kulüplerinden Edirne Birlikspor oyuncularını oyun kuralları konusunda bilgilendirdi.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Edirne Şubesinde yapılan eğitim toplantısını TFFHGD Edirne Şube Başkanı Bilal Turan gerçekleştirdi.

Bilal Turan tarafında gen futbolcu adaylarına futbol kuralları ve özellikle yeni sezonda uygulamaya girecek olan önemli değişiklikler anlatıldı.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun futbol oyun kurallarında yaptığı değişiklikler Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girmişti. Bu bağlamda kurulun aldığı kritik değişiklikler şöyle;

Top Hakeme Çarparsa Oyun Durdurulacak

Eski kuralda topun hakeme çarpması doğal olarak değerlendirilmekte ve oyun devam etmekteydi. Ancak yeni kurala göre top eğer hakeme çarparsa belirli koşullar altında oyun hakem atışıyla yeniden başlatılacak.

Kale Atışında Sınır Yok

Eski kuralda kale atışında futbolcular topa ceza sahası dışında çıktıktan sonra da müdahale edebilmekteydi. Ancak artık ceza sahasının dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topu kontrol edebilecek.

Elle Atılan Goller Her Koşulda İptal Edilecek

Yeni kurallara göre bir futbolcu eliyle kasti veya çarpma da olsa topu filelerle buluştursa da gol iptal edilecek. Elle oynama konusunda el ve kol pozisyonu belirleyici olarak değerlendirilecek. Omuz hizasının üstü veya açıktaki kola çarpmış olan bütün toplara elle oynama kararı verilecek.

Penaltıda Kıpırdamak Mümkün Olmayacak

Penaltı atışları esnasında kaleciler çizgi üzerinde hareket edebilmekteydi. Ancak yeni kurala göre artık kaleciler atış öncesinde hareketlenemeyecek ve rakibin dikkatini dağıtacak herhangi bir harekette bulunamayacak.

En Yakın Yerden Sahadan Çıkılabilecek

Oyuncu değişikliği sırasında oyundan çıkarılan isimler artık dördüncü hakemin bulunduğu yerden sahayı terk etmek zorunda değil.

Teknik Direktör Kart Görecek

Yeni kurala göre artık hakemler futbolculara gösterdiği gibi teknik direktörlere veya antrenörlere de  kart gösterilebilecek. Kulübedeki ihlali kimin yaptığı belirlenemezse, bundan en yetkili kişi teknik direktör sorumlu olacak. Bunun sonucunda oradaki en yetkili kişi yani teknik adam sarı ya da kırmızı kart görecek

Rakip Takım Oyuncuları Baraja Giremeyecek

Şuana kadar serbest vuruşlarda savunmadaki takımın kurduğu baraja rakip takım futbolcuları da girebilmekteydi. Ancak yeni kurala göre hücumdaki takımın futbolcuları baraja en az bir metre uzaklıkta duracak.

Check Also

Fatih SK – Genç Aslanlar : U15’de Finalin Adı

Edirne U15 Ligi 2019-2020 Sezonu şampiyonu bugün oynanacak final maçıyla belli olacak. Yarı finalde rakibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: EMEK KARŞILIKSIZ KOPYALANAMAZ !!!